fbpx

S každým zachvením panikárime. Turci aj rok po zemetraseniach mrznú v stanoch

Ľudia sa zhromaždili pri príležitosti prvého výročia ničivého zemetrasenia v meste Antakya na juhu Turecka v utorok 6. februára 2024. Zemetrasenie, ktoré zasiahlo južné Turecko a severozápad Sýrie, si vyžiadalo vyše 59.000 obetí. Zdroj: FOTO TASR/AP

Státisíce budov sa zrútili alebo boli poškodené tak, že sa v nich už nedá žiť, hoci udávané čísla sa v médiách pohybujú vo veľkom rozptyle. Podľa tureckého spravodajcu portálu The Middle East Eye vláda uvádza, že sa zrútilo alebo zásadne poškodilo 227-tisíc budov vrátane mešít, kostolov a historických pamiatok, objavujú sa však aj oveľa vyššie odhady.

691-tisíc ľudí však stále žije v provizórnych prístreškoch v takzvaných kontajnerových mestečkách, ďalšie tisíce dokonca len v stanoch a to napriek tomu, že turecký prezident Erdogan sľúbil, že nechá postaviť 650-tisíc nových bytových jednotiek, pričom asi polovicu už do jedného roka.

Doteraz však ľuďom úrady odovzdali iba zlomok, 46-tisíc bytov. Len v provincii Hatay, ktorú zemetrasenie zasiahlo najviac, spadlo za pár sekúnd toľko budov, koľko sa ich bežne postaví za jednu dekádu. Vláda sľubuje, že do dvoch mesiacov tam dokončí ďalších 75-tisíc bytov. Nielen obydlia, ale aj obchody, banky, pekárne či reštaurácie sa v Hatayi presunuli do kontajnerov, ktoré sú malé a nevyhovujúce.

„Náš psychický stav je jeden veľký chaos. S každým malým zachvením panikárime. Počas tých dní po zemetrasení som videla toľko mŕtvych tiel. Strašne sa vtedy rabovalo, takže sme sa báli aj o svoje bezpečie. Tak som začala záhradníčiť, aby som sa trochu upokojila,“ opisuje matka troch detí Sevcan Turková, ktorá aj so svojimi pubertiakmi dodnes býva v stane.

Na vládny kontajnerový byt čaká a na úrady je veľmi nahnevaná. „Od vlády sme nedostali vôbec žiadnu pomoc. Pomohli nám len dobrovoľníci. V Antakyi je plno zbierok, dosť na to, aby sa znova postavilo celé mesto. Ale my sme z toho nevideli nič. Žiadne bankové karty do supermarketov, len pred mesiacom malé hygienické taštičky,“ rozčuľuje sa.

V provincii Adiyaman táto tragédia ešte zhoršila už aj tak napätú situáciu na trhu s bývaním. Až polovica z necelých štyroch miliónov sýrskych utečencov žijúcich v Turecku sa počas sýrskej vojny stiahla práve sem. Aj oni stále čakajú, kým sa na nich dostane rad a budú sa môcť presunúť do lepšieho.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie