The Guardian pre ilustráciu uvádza nedávny prieskum, v ktorom 55 percent Slovákov uviedlo, že toto hnutie považuje za „nemorálnu a dekadentnú ideológiu“.
Vychovávať deti na Slovensku je nemysliteľné
Podľa Tatiany Jančárikovej, ktorá s rodinou zo Slovenska odišla v minulom roku, je vychovávať deti v súčasnej slovenskej spoločnosti nemysliteľné. „Nemôžem ovplyvniť, či sa z mojich detí stanú gayovia alebo trans,“ vysvetľuje. Než odišla do Prahy, pracovala ako expertka na strategickú komunikáciu pre predchádzajúcu vládu. Aktuálna atmosféra v krajine je podľa nej však „úplne neznesiteľná“.
„Praha je liberálnejšia. Je normálne vidieť dvoch chlapov, ako sa drží za ruky na verejnosti. To je niečo, čo chcem pre svoje deti – žiť na mieste, ktoré je slobodné a otvorené,“ zdôvodňuje.
Mladí prestali veriť
V krajine s 5,5 miliónmi obyvateľov mladej elity už desaťročia krváca, píše bretský web. Odkazuje sa na dáta Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Podľa tých odchádza až 20 percent vysokoškolských študentov študovať do zahraničia, zatiaľ čo priemer EÚ sú iba štyri percentá. Podľa prezidenta Policy Institute v Bratislave Michala Vašečku navyše čísla po nástupe Fica ešte vzrástli. Mladá generácia podľa neho v Slovensko už neverí.
„Akonáhle odídu, už sa nemajú kam vrátiť. Považujú krajinu za zapadákov,“ vysvetľuje politológ Vašečka. Ich príjemcom je tak logicky kultúrne aj jazykovo blízke Česko, respektíve Praha, ktorá získava skutočnú elitu Slovenska.
Exodus navyše Slovensko nezažíva len s mozgami, ale aj s kapitálom. Kvôli korupcii a nepriateľskému prostrediu v oblasti trhu do Česka presídlili napríklad tuzemské firmy HB Reavis, realitný developer, softvérová spoločnosť Eset alebo technologický vývojár Vacuumlabs.
Aj slovenská bezpečnostná konferencia Globsec sa tento rok rozhodla presunúť miesto konania do Prahy, a to potom, čo Fico spoločnosti oznámil odobratie štátnych prostriedkov.