Minister zdravotníctva Kamil Šaško chce presadiť úplný zákaz ochutených nikotínových výrobkov, ktoré sú atraktívne aj pre deti. Zakázať plánuje tiež jednorazové elektronické cigarety. Predložil preto návrh zákona, ktorý by podľa neho mohol platiť už od budúceho roka.
Každé štvrté dieťa na Slovensku trpí závislosťou a hranica mladých, ktorí majú skúsenosť s elektronickými cigaretami je čoraz nižšia. Šéf rezortu zdravotníctva spolu s odborníkmi a Úradom verejného zdravotníctva dal preto do medzirezortného pripomienkového konania legislatívu, ktorá zakazuje predaj jednorazových e-cigariet a ochutených výrobkov s príchuťami. „Chcem aj z tohto miesta veľmi jasne a verejne vopred oznámiť všekým lobistom, tabakovým spoločnostiam, záujmovým skupinám, aby sa na mňa ani mojich kolegov nepokúšali vyvíjať žiadny tlak,“ povedal Šaško.
Čísla sú alarmujúce
Hlavným cieľom zákona je zníženie atraktívnosti ochutených nikotínových výrobkov pre mladistvých. Viac ako 35 percent z nich má totiž skúsenosti s fajčením elektronických cigariet. Pritom viac ako štvrtina detí si ich dokáže bez problémov kúpiť.
Minister hovorí, že tieto výrobky s farebnými obalmi sú atraktívne aj pre deti. A to až do tej miery, že podľa posledného európskeho prieskumu sa posunula hranica prvého užívania návykových látok z 15 až 18 rokov, na 11 až 13. Podľa šéfky Úradu verejného zdravotníctva Tatiany Červeňovej to vidieť aj v odvykacích poradniach, kam už chodia rodičia aj s 11-ročnými deťmi.
V tomto veku podľa prieskumu prišlo do kontaktu s elektronickou cigaretou až 19 percent detí. Kým v najnižšej vekovej kategórii prevládajú najmä dievčatá, v tých vyšších dominujú zase chlapci. Zhodne však hovoria, že najčastejším dôvodom fajčenia je skúsiť niečo nové alebo že to skúsil ich kamarát.
Zvýšenie sankcií
Zaviesť by sa mal aj zákaz predaja súvisiacich predmetov, ktoré sa obvykle predávajú s tabakovými výrobkami. Ministerstvo chce tiež zvýšiť sankcie z úrovne 100 eur na tisíc eur za správne delikty v oblasti uvádzania varovných označení, porušenia limitov na zložky či uvedenia na trh výrobkov, ktoré obsahujú zakázané prídavné látky.
Meniť by sa mali aj sankcie pre podnikateľov a právnické osoby, a to z pôvodných 10- na 50-tisíc eur, najmä v prípade nesprávneho označenia spotrebiteľských balení.
Zákaz a jeho vplyv na rozpočet
V súvislosti s konsolidáciou verejných financií rokoval o zákaze e-cigariet a následnom výpadku na daniach rezort zdravotníctva aj s ministerstvom financií. Podľa Šaška bude minimálny.
„Z dôvodu zákazu predaja jednorazových ochutených nikotínových výrobkov dôjde k negatívnym vplyvom na rozpočet verejnej správy, od 1. 1. 2026, v rozsahu maximálne 2,5 milióna eur,“ odhaduje ministerstvo zdravotníctva.
Štát pritom len tento rok zaviedol na inovatívne tabakové výrobky spotrebnú daň. Tá má podľa predpokladov rezortu financií zvýšiť príjmy rozpočtu v rokoch 2025 až 2027 o 12,6 milióna eur.