Keď ho má pacient mimo vymedzených hodnôt, zvažuje lekár, či mu predpíše lieky, alebo ho pošle na ďalšie testy a vyšetrenia.
Určujúca sila stlačenia
Ako to, že toho sila stlačenia ruky na človeka toľko prezradí? Stisk majú na starosti svaly prstov, dlane a predlaktia. Ich sila ale obvykle nijako zvlášť nevybočuje zo zdatnosti ostatného svalstva ľudského tela.
Celkovo silnejšie svalstvo umožňuje lepší pohyb, dodáva na vytrvalosti a prispieva k dokonalejšej kontrole rovnováhy. Významným prínosom je výkonnejšie svalstvo pre seniorov, ktorým dovoľuje častejšie a dlhšie pobyty vonku. Vďaka tomu títo ľudia zvládajú intenzívnejšie a dlhodobejšie fyzické aktivity a sú v častejšom a tesnejšom kontakte s okolím.
Naopak, pokles sily stlačenia signalizuje, že rovnako zoslabli aj ďalšie svaly tela. Človeku potom hrozí, že skĺzne do zostupnej špirály. Čím slabšie má svaly, tým menej sa pohybuje, a tým rýchlejšie slabne. Celkové oslabenie má za následok stratu istoty pri pohybe au seniorov býva príčinou pádov, pri ktorých hrozia vážne úrazy. V kombinácii s oslabením kostí potom vo vyššom veku hrozia komplikované zlomeniny.
Zo sily stlačenia ruky je možné odhadnúť aj stav imunitného systému, ktorý s vekom tiež stráca na výkone. Toto ochabnutie imunity čiže imunosenescencie robí seniorov náchylnejšími k infekčným aj nádorovým ochoreniam.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)