Pritom ale veľká sila stlačenia nezvyšovala významnou mierou šance na dožitie nadpriemerne vysokého veku.
Varovný signál
„Meranie sily stisku ruky je lacný a ľahko uskutočniteľný test, ktorý môže pomôcť pri včasnej diagnostike zdravotných problémov. Sledovanie sily stlačenia ruky u starších osôb (ale aj u osôb stredného veku) môže mať veľký prínos pre zaistenie zdravia starnúcej populácie. V lekárskej praxi je dobré používať meranie sily stlačenia ruky ako skríningový nástroj,“ hovorí Nadia Steiberová, ktorá sa nepodieľala na štúdii Celis-Moralesovho tímu, ale podobnou problematikou sa zaoberá na Viedenskej univerzite.
Sila stlačenia ruky závisí nielen od fyzickej kondície, ale aj od veku, pohlavia, výšky a hmotnosti. O niečo silnejšie dokážeme stlačiť dominantnú ruku. Dnes sú preto k dispozícii tabuľky pre hodnotenie sily stlačenia ruky, ktoré tieto faktory zohľadňujú.
U mužov na vrchole fyzických síl, teda vo veku medzi 25 a 30 rokmi, sa za normálne považuje sila stlačenia dominantnej ruky v rozmedzí od 38 do 58 kilogramov. U žien je v rovnakej vekovej kategórii brána ako normálna sila stlačenia od 26 do 41 kilogramov.
Pokiaľ sila stlačenia ruky klesne pod spodnú hranicu normálneho rozmedzia, je to varovný signál a lekár sa potom s ohľadom na ďalšie okolnosti rozhoduje, či pacienta nepošle k špecialistom. Sila stlačenia ruky tak môže slúžiť podobne ako meranie krvného tlaku.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)