Z niektorých štúdií však vyplýva, že napríklad neurotickí muži majú podpriemerne silný stisk a extroverti vládnu naopak nadpriemerne silným stiskom.
Ako pevne sa držíte?
Pri bežných činnostiach väčšinou nevenujeme stlačeniu ruky väčšiu pozornosť. Sila v rukách sa napriek tomu dostáva do popredia záujmu lekárov. Veľa totiž napovie o zdraví pacientov, a prezradí dokonca psychické problémy.
Je ukazovateľom aktuálnej fyzickej kondície a celkového zdravia a z jej hodnôt je možné odhadnúť vývoj zdravotného stavu človeka do budúcnosti. Názorne to demonštruje štúdia tímu vedeného Carlosom Celis-Moralesom z univerzity v škótskom Glasgowe, ktorej výsledky zverejnil lekársky časopis Journal of Cachexia, Sarcopenia and Muscle.
Vedci využili údaje z britskej databázy UK Biobank. Pre bezmála pol milióna ľudí vo veku okolo päťdesiatpäť rokov z nej získali v minulosti namerané hodnoty sily stlačenia ruky. Z UK Biobank tiež zistili, či sa u vybraných osôb prejavila do desiatich rokov po meraní sily stlačenia duševná demencia. A rovnako tak sa prostredníctvom databázy odobrali informácie o prípadnom úmrtí týchto osôb.
Dvadsať percent ľudí s najslabším stiskom čelilo v nasledujúcich desiatich rokoch o tri štvrtiny vyššiemu riziku demencie ako 20 % ľudí s najsilnejším stiskom. Pravdepodobnosť úmrtia bola u ľudí s najslabším stlačením vyššia dokonca o 90 %.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)