V každej rodine sa nájde originálny postup na bežný pokrm, ktorý však drobnou úpravou viete zmeniť na gastronomický zážitok.
Koľko jedál, toľko rôznych ingrediencií či spôsobov na prípravu. V každej rodine sa nájde originálny postup na bežný pokrm, ktorý však drobnou úpravou viete zmeniť na gastronomický zážitok.
O ten sa podelila známa speváčka Emma Drobná, ktorá si nielen rada dopraje chutné jedlo, ale fanúšikom dokazuje, že je šikovná gazdinka.
Jednoduchá, ale poctivá príprava
Jej tipy či recepty si na sociálnych sieťach pochvaľujú desaťtisíce sledujúcich, ktorým sa pravidelne prihlasuje s námetmi na dobré jedlo.
Preferuje jednoduché varenie, avšak poctivú domácu prípravu. Emma aj rada športuje či cestuje, vďaka čomu si rozširuje obzory v medzinárodných kuchyniach. Popri chuti dbá aj na ľahkosť pokrmov, aby si udržala dokonalú postavu.
Galéria: Emma Drobná
Ako píše portál dobrejedlo.pluska.sk, do jedálnička zaradila napríklad poké z návštevy Havaja. Nedávno sa podelila s ďalším obľúbeným receptom, ktorým je u nej francúzska cibuľačka.
„Pripravte si dokonalú a jednoduchú polievku, ktorá pohladí nielen vaše chuťové bunky, ale aj dušu. Väčšinu ingrediencií už určite máte doma,“ prezradila Emma.
Pôvodne ju varili chudobní ľudia
Jej korene siahajú do 17. storočia, keď si ju pôvodne dopriali ľudia z chudobnejších pomerov. Z lacnej a dostupnej cibule, ktorú jednoducho vypestovali, si často pripravovali sýtu polievku.
Postupom času sa vylepšeniami stala populárnou špecialitou francúzskej gastronómie. Hlavnou ingredienciou je karamelizovaná cibuľa, ktorá jedlu dodáva sladkastú a intenzívnu chuť.
Ďalšími dôležitými súčasťami sú kvalitný hovädzí vývar, kvapka bieleho vína, tymian, cesnak či bobkový list, ktoré prinesú polievke bohatú chuť.
Cibuľačka sa obyčajne podáva s bagetou a tvrdým syrom (gruyère či ementál), no nepohrdnete ani zapekaný chrumkavým toastom so syrom.
Cibuľačka podľa Emmy Drobnej
- 4 porcie, príprava 1,5 hodiny
Ingrediencie:
- 8 stredne veľkých červených cibúľ
- 2 strúčiky cesnaku
- čerstvý rozmarín
- 1,35 l hovädzieho vývaru
- 6 PL alpského masla
- syr Appenzeller
- kvásková bageta
- 1 PL červeného vínneho octu
- 2 bobkové listy
- sušený citrónový tymian
- čierne celé korenie
- 1 – 2 ČL kryštálového cukru
- morská soľ
- 1 dcl bieleho vína
Zdroj: Instagram/emmadrobna
Postup:
- Najskôr si očistite cibuľu a nakrájajte ju na jemné prúžky.
- Vo väčšom hrnci nechajte rozohriať maslo, do ktorého pridáte nakrájanú cibuľu. Dobre premiešajte, aby bola cibuľa obalená maslom, a na strednom ohni ju nechajte pomaly variť približne 35 – 40 minút. Cibuľu občas premiešajte, aby neprihorela. Tento krok môže trvať aj dlhšie, v závislosti od použitého hrnca. Cibuľa by mala byť na konci krásne skaramelizovaná a jemná.
- Keď je cibuľa mäkká, pridajte lyžicu cukru, lyžicu octu, soľ, čierne korenie a pokračujte v karamelizovaní ďalších 10 – 15 minút, kým cibuľa nezíska tmavohnedú farbu.
Následne pridajte nastrúhaný cesnak, podlejte vínom a varte za stáleho miešania približne 1 minútu, aby sa alkohol odparil. - Do hrnca vlejte hovädzí vývar, pridajte bobkové listy, rozmarín a tymian. Počkajte, kým polievka zovrie, a potom ju nechajte na miernom ohni variť pod pokrievkou približne 30 minút.
- Počas toho si rozohrejte rúru na 200 °C a pripravte si bagetu – nakrájajte ju na plátky a opečte. Pre intenzívnejšiu chuť ju môžete jemne potrieť čerstvým cesnakom.
Z polievky vyberte bylinky (rozmarín a bobkový list) a podľa potreby ju dochuťte soľou a čerstvo mletým čiernym korením. - Polievku rozlejte do menších zapekacích misiek, na povrch poukladajte opečenú bagetu a bohato ju posypte syrom. Misky vložte do rozohriatej rúry alebo pod gril a nechajte syr roztopiť.
- Keď syr začne hnednúť, polievka je pripravená na podávanie. Pri servírovaní buďte opatrní, miska bude horúca – Emma ju odporúča položiť na tanier a podložiť servítkou.