Výsledok? Za necelých desať rokov, keď vošli do módy drony, vzrástli úlovky oproti roku 2016 o 357 percent. A katastrofa na seba nenechala dlho čakať.
Ten dron predsa neloví!
Že je niečo v neporiadku, dnes nevyčítate len z mrzutých tvárí juhoafrických rybárov. Premenila sa celá scenéria rybárskeho pobrežia. Vedľa každého „muža s prútom“ stojí operátor dronu. A namiesto upokojujúceho šumenia mora počujete skôr bzučanie malých vrtulí. Nad plážami a útesmi ich dnes krúžia desiatky.
Morské vtáky? Tí také rušenie zo vzduchu nemajú radi, väčšina druhov typických pre pobrežie radšej odletela inam. A hoci to nie je z brehu vidieť, asi najdramatickejšia situácia panuje pod hladinou.
Docent zoológie Alexander Claus Winkler spolu s kolegami z Rhodesovej univerzity v Grahamstowne dokladá rapídny pokles počtov aj druhovej pestrosti rýb pri juhoafrickom pobreží.
Pritom uvádza, že „výlov“ je len jednou z príčin problémov. Zanášanie návnad dronmi do neprístupných lokalít často vedie k pretrhnutiu a strate vlasca, aj s háčikom. A zamotané vlasce a ostré háčiky potom hubia aj ryby, ktoré rybári z vody nedostanú. V dôsledku totálneho vyčerpania hynú aj „šťastné“ ryby, ktoré sa dokážu z háčika vyšmyknúť. O život bojujú pri vyťahovaní na trati dlhé stovky metrov, ale o to ľahšie sa potom stávajú korisťou iných predátorov.
Winkler Tvrdí, že situácia nie je rozhodne dlhodobo udržateľná. A je nebezpečnejšia o to, že sa popularita rybárčenia s dronmi rýchlo šíri.
Zatiaľ čo v Kanade alebo Spojených štátoch amerických je rybárčenie s dronmi regulované – a v Austrálii a na Novom Zélande má byť úplne zakázané – postoj Juhoafrickej vlády je zatiaľ legislatívne nejednoznačný.
Juhoafrické ministerstvo lesníctva, rybolovu a životného prostredia zatiaľ oficiálne verejnou vyhláškou varovalo rekreačných rybárov, že podľa zákona o morských zdrojoch je lov dronom nelegálny. Ale vyhláška bola prakticky ihneď po svojom vydaní súdne napadnutá. Dron totiž neloví, stále loví rybár s prútom. A o preprave vlasca s návnadou na veľké vzdialenosti alebo nazeranie rybám do súkromia platné zákony nič nehovoria. V legislatívnom vzduchoprázdne, a pri vyčkávaní na verdikt odvolacieho súdu, tak dochádza k rýchlej devastácii populácií živočíchov na juhoafrickom pobreží, informuje iDNES.cz.
Nech už bude verdikt akýkoľvek, zdá sa, že pre niektoré druhy bude už neskoro. Ako konštatujú výskumníci, u niektorých obzvlášť „hodnotných“ druhov – napríklad u žralokov veľrybárov – došlo v poslednej dekáde k prepadu početnosti o 97 percent.
Ako je teda vidieť, drony môžu urobiť rybárčenie nesmierne efektívne, ale aj oveľa viac devastujúce. A má veľmi neblahé dopady na celé regióny aj štáty, ktoré sú na obžive z mora závislé.