fbpx

Rwanda ako skládka migrantov. Britská snemovňa schválila kontroverzný zákon

Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR/AP

Politický boj premiéra Sunaka

Kritizovaný zákon má okrem riešenia nekončiaceho prúdu migrantov aj politickú rovinu. Sunak pri nástupe do premiérskeho kresla v roku 2022 medzi svojimi piatimi prioritami sľúbil, že „zastaví lode s utečencami“, ktoré smerujú k pobrežiu Británie, pripomína agentúra Reuters . Spojené kráľovstvo na azylové konania ročne vynaloží tri miliardy libier (asi 3,5 miliardy eur). Len ubytovanie migrantov denne príde na osem miliónov libier.

Dobrou správou pre Sunaka je, že zákon prešiel. A to s relatívne veľkou rezervou. Britského premiéra totiž strašila možnosť, že sa proti nemu vzbúri väčšina konzervatívcov a legislatívu rázne utnú. Stalo by sa tak prvýkrát od roku 1977, kedy by zákon z pera premiéra narazil v treťom čítaní. The Guardian takýto variant označuje za úplnú katastrofu.

Pred hlasovaním sa ho však pokúsilo pomocou dodatkov upraviť 60 konzervatívnych poslancov, počas voľby však väčšina vycúvala a proti bolo len 11 konzervatívcov. Sunak teraz bude s napätím sledovať, ako sa jeho legislatívnemu dieťaťu bude dariť v Snemovni lordov.

Ako uvádza iDNES.cz, tam môže naraziť, prípadne prídu na rad opakované odklady, čo je podľa britských médií oveľa pravdepodobnejšie. Ani pri definitívnom schválení však Sunak nemá vyhrané. S najväčšou pravdepodobnosťou sa totiž do legislatívy opäť pustí najvyšší súd.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie