Nový druh nebezpečnej drogy obsahuje kombináciu stimulantov a tlmiacich látok. Toxikologická správa odhalila, že bývalý spevák skupiny One Direction Liam Payne mal pri páde z hotelového balkóna v argentínskom hlavnom meste Buenos Aires v tele viac drog vrátane ružového kokaínu.
Spomínaná droga sa prvýkrát objavila v kolumbijských uliciach približne v roku 2010 a odvtedy sa jej užívanie rozšírilo po latinskoamerickej klubovej scéne, píše portál novinky.cz. Obľubu si získala aj v Spojených štátoch a Európe, predovšetkým v Španielsku, ale aj v juhovýchodnej Ázii.
Rekreačná droga napriek svojmu názvu nemusí pritom vôbec obsahovať kokaín a svoju farbu získava z potravinárskeho farbiva, niekedy sa dokonca pridáva aj jahodová príchuť, takže prášok vonia po jahodách. Podľa štúdie zverejnenej v minulom roku v časopise American Journal of Drug and Alcohol Abuse ide obvykle o zmes ketamínu a ďalších návykových látok, ako je metamfetamín, MDMA (nazývaný aj molly alebo extáza), opioidy alebo nové psychoaktívne látky.
Drogový koktail môže obsahovať aj benzodiazepíny, crack aj kofeín, veľmi zriedka potom psychedelickú drogu 2C-B alebo tusi. Paradoxne ide o jedno z pouličných označení ružového kokaínu, ktorý sa spravidla užíva vo forme tabliet alebo sa šnupe ako prášok. Medzi ďalšie patria tusiby, tuci alebo tucibi, eros či venus. Niekedy sa však vyskytuje aj v podobe tekutých dávok s názvami happy water a k-powdered milk. Považuje sa za tanečnú drogu.
Nevyspytateľný koktejl
Hlavnou zložkou drogy je anestetikum ketamín. Aké ďalšie látky a v akom pomere sa v zmesi budú vyskytovať, závisí od konkrétnej dávky. Odborníci varujú, že sa môže diametrálne líšiť, aj keď pochádza stále od rovnakého zdroja. Konzumenti sa tak vystavujú riziku, že sa po požití dostanú do stavu, ktorý ich môže vážne ohroziť. Každé telo totiž reaguje na dané látky inak.
„Myslím, že najnebezpečnejším aspektom je to, že obvykle vidíte stimulanty, čo môže byť metamfetamín alebo kokaín, zmiešané s ďalšími látkami, ako je ketamín, ktoré sú sedatívne, čo znamená, že majú na telo opačný účinok,“ povedala NBC News Bridget Brennanová , prokurátorka špecializujúca sa na protidrogovú problematiku v New Yorku.
Ide o drogu, ktorou sa dá ľahko predávkovať. Dlhodobé užívanie môže tiež spôsobiť infarkt, vysoký krvný tlak, zvýšené riziko mŕtvice, rovnako ako zmeny správania, závislosť, pretrvávajúce úzkosť, depresie a psychózy. Pri ovplyvnení drogou potom dochádza k fyzickým a sexuálnym útokom a traumatickým zraneniam.
A to sa pravdepodobne stalo osudným aj talentovanému spevákovi. Krátko pred Payneovou smrťou zavolala recepčný hotel na tiesňovú linku 911, aby oznámila, že rozrušený hosť, ktorý bol intoxikovaný alkoholom a drogami, „rozbíja celú izbu“. Podľa zvukového záznamu, ktorý z miestnych médií získala televízia Telemundo, volajúci o ňom uviedla: „Je v izbe, ktorá má balkón, a trochu sa bojíme, že by mohol urobiť niečo životu nebezpečného.“