fbpx

Ruský parlament schválil odstúpenie od zmluvy zakazujúcej jadrové skúšky

Poslanci hornej komory ruského parlamentu (Rada federácie) počas zasadnutia 25. októbra 2023 v Moskve. Ruský parlament v stredu definitívne schválil odstúpenie od ratifikácie medzinárodnej Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT). Informovala o tom tlačová agentúra Reuters. Rada federácie, horná komora ruského parlamentu, dokončila schvaľovanie návrhu zákona, ktorým Moskva odstupuje od medzinárodnej zmluvy zakazujúcej skúšky jadrových zbraní. Horná komora schválila túto legislatívu pomerom hlasov 156 k nula; dolná komora Duma ho tiež jednomyseľne schválila. Teraz ide zákon na podpis ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Zdroj: FOTO TASR/AP

Ruský parlament v stredu definitívne schválil odstúpenie od ratifikácie medzinárodnej Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT). Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Rada federácie, horná komora ruského parlamentu, dokončila schvaľovanie návrhu zákona, ktorým Moskva odstupuje od medzinárodnej zmluvy zakazujúcej skúšky jadrových zbraní. Horná komora schválila túto legislatívu pomerom hlasov 156 k nula; dolná komora Duma ho tiež jednomyseľne schválila. Teraz ide zákon na podpis ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Putin tento mesiac vyzval zákonodarcov, aby odsúhlasili túto zmenu, ktorá bude podľa neho „odzrkadľovať“ postoj Spojených štátov, lebo tie Zmluvu o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT) podpísali, ale nikdy ju neratifikovali.

Rusko vyhlasuje, že neobnoví skúšky jadrových zbraní, kým tak neurobí Washington. Odborníci na kontrolu zbraní sa však obávajú, že Rusko krok za krom smeruje k skúške, ktorú bude Západ vnímať ako hrozivé vyostrenie situácie na pozadí vojny na Ukrajine.

Ukrajina obviňuje Rusko zo stupňovania „vydierania jadrovými zbraňami“. Hoci zmluva (CTBT) nikdy oficiálne nevstúpila do platnosti, vďaka nej sa testovanie jadrových zbraní stalo témou tabu – žiadna krajina okrem Severnej Kórey nepodnikla v tomto storočí test s jadrovým výbuchom.

Odborníci na kontrolu zbraní uvádzajú, že takýto test podniknutý Ruskom alebo Spojenými štátmi by spustil nové preteky v zbrojení práve v období akútneho napätia na medzinárodnej scéne, keď prebiehajú vojnové konflikty na Ukrajine aj na Blízkom východe. Experti tvrdia, že ak jedna krajina podnikne test, ďalšia zrejme urobí to isté a iné krajiny ako Čína, India a Pakistan budú nasledovať.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie