Počet invalidov v Rusku zaznamenal rekordný rast od čias prvej vojny proti čečenským separatistom. Kvôli pokračujúcej vojne proti Ukrajine sa k desaťtisícom zabitých pridala aj „armáda invalidov“, ktorých počet sa dá prirovnať k populácii menšieho krajského mesta. Ku koncu minulého roka vzrástol počet príjemcov invalidných dôchodkov o viac ako 91-tisíc.
Celkový počet invalidných dôchodcov v krajine s približne 146 miliónmi obyvateľov dosiahol 2,2 milióna, čo je maximum za posledných sedem rokov, uvádza portál The Moscow Times s odvolaním sa na údaje sociálneho fondu, ktorý má výplatu penzií na starosti.
Počet invalidov sa zvyšuje najvyšším tempom od roku 1997. Vtedy sa „do civilu“ vracali veteráni prvej čečenskej vojny a počet príjemcov invalidných dôchodkov sa počas roka zvýšil o 271-tisíc.
Skoro dve desaťročia sa počet invalidných dôchodcov v Rusku ustavične znižoval: v roku 2001 ich bolo 4,8 milióna, v roku 2019 len dva milióny, najmenej za celé moderné dejiny Ruska.
Na pozadí pandémie koronavírusu začalo množstvo hendikepovaných zase pomaly rásť a po vpáde vojsk na Ukrajinu sa proces zrýchlil: za dva roky počet príjemcov invalidných dôchodkov vzrástol skoro o 100-tisíc. Toľko mužov napríklad žije v mestách, ako je Pskov či Nachodka.
Významný problém, pripúšťajú úradníci
Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý do vojny poslal radové jednotky, najmenej 300-tisíc zmobilizovaných vojakov zo zálohy a desiatky tisíc trestancov a vojakov s kontraktom, prišiel podľa odhadov Pentagonu o zhruba 300-tisíc mužov.
K približne 60-tisícom zabitých treba pripočítať štvornásobne vyšší počet ranených, teda približne 240-tisíc. Polovica z ťažko ranených prišla o končatiny, ako povedal nemenovaný vysokopostavený ruský predstaviteľ denníka The New York Times.
Zhodné čísla koncom minulého roka oznámilo ministerstvo práce. Viac ako polovica prípadov invalidity, 54 percent, medzi účastníkmi „špeciálnej vojenskej operácie“ je spätá s amputáciou končatiny, uviedol námestník ministra práce Alexej Vovčenko. „To je skutočne výrazný problém, to je veľa,“ pripustil. Asi pätina amputácií pripadá na horné končatiny, 80 percent na dolnej.
Ministerstvo odhaduje, že v Rusku ročne pribudne 60- až 70-tisíc invalidov s amputáciami. Aspoň taká je jeho prognóza dopytu po protézach „v najbližšej dobe“, zahrnutá do novely zákona o sociálnej ochrane postihnutých. Pred vojnou Rusom stačilo približne 5500 náhradiek rúk a 22 000 nožných protéz, dodal server s odvolaním sa na výrobcu protéz.