fbpx

Mali, Burkina Faso a Niger opúšťajú západoafrický zväzok. Obracajú sa k Rusku

Predstavitelia členských armád Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) na stretnutí v hlavnom meste Ghany, Akkre. Zdroj: X/Pulse Ghana

Mali, Burkina Faso a Niger s okamžitou platnosťou opúšťajú Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS). V spoločnom vyhlásení prečítanom v nigerskej štátnej televízii to v nedeľu oznámili vojenské junty, ktoré vládnu v týchto troch západoafrických krajinách. Vedenie organizácie uviedlo, že trojica štátov spoločenstva o vystúpení oficiálne neinformovala.

„Po 49 rokoch statočné národy Burkina Fasa, Mali a Nigeru s ľútosťou a veľkým sklamaním konštatujú, že sa organizácia (ECOWAS) vzdialila ideálom svojich zakladateľov a duchu panafrikanizmu,“ uviedol vo vyhlásení hovorca nigerskej junty, plukovník Amadou Abdramane. „Organizácia zlyhala najmä v pomoci týmto štátom v ich existenčnom boji proti terorizmu,“ dodal.

V spoločnom vyhlásení sa tiež uvádza, že vedenie troch krajín na seba berie plnú zodpovednosť za rozhodnutie a reaguje na „očakávania, obavy a túžby“ obyvateľov, píše agentúra AFP.

ECOWAS v reakcii na vyhlásenie odvysielané štátnymi televíziami v Mali a Nigeri uviedlo, že nedostalo žiadnu „priamu notifikáciu“ o odchode trojice štátov z organizácie. S krajinami pracovalo na obnove ústavného poriadku.

„Burkina Faso, Niger a Mali zostávajú dôležitými členmi spoločenstva a úrady sa zaväzujú nájsť riešenie politickej patovej situácie prostredníctvom rozhovorov,“ uviedla organizácia vo vyhlásení.

Spoločenstvo ECOWAS, známe tiež pod francúzskou skratkou CEDEAO, bolo založené v roku 1975 s cieľom podporiť hospodársku a politickú, ale aj sociálnu a kultúrnu spoluprácu v regióne.

ECOWAS členstvo trom krajinám, ktoré teraz oznámili vystúpenie, pozastavilo po vojenských prevratoch. Od prevzatia vlády armádami a napriek sankciám a hrozbe vojenského zásahu však vedúci predstavitelia junt nepredložili jasný plán návratu k civilnej vláde.

Namiesto toho vo svojich vyjadreniach pritvrdili a obvinili ECOWAS z miešania sa do vnútorných záležitostí krajín. Krajiny prerušili vojenskú spoluprácu s niekdajšou koloniálnou mocnosťou Francúzskom a obrátili sa so žiadosťou o bezpečnostnú podporu na Rusko, pripomína agentúra Reuters.

Chcú nastoliť poriadok

Vojenskí lídri Mali, Nigeru a Burkina Fasa tvrdia, že pred vypísaním volieb chcú obnoviť vo svojich krajinách poriadok a tvrdo zakročiť proti povstalcom napojeným na teroristické skupiny Islamský štát (IS) a al-Kájda.

Charta ECOWAS ukladá štátom pri vystúpení o tom informovať písomne ​​s ročným predstihom. Či tak trojica štátov urobila, zatiaľ však podľa agentúry Reuters nie je jasné.

Tieto tri krajiny sú tiež členmi Západoafrickej menovej únie (UEMOA), ktorá používa západoafrický frank, ktorý je pevne naviazaný na euro. Menová únia im na základe rozhodnutia vedúcich predstaviteľov ECOWAS po prevratoch v Mali a Nigeri odrezala prístup na regionálny finančný trh a do regionálnej centrálnej banky. Neskôr prístup Mali obnovila, ale Nigeru zostal pozastavený.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie