Ruské úrady zatkli novinárku Antoninu Favorskú. Je podozrivá zo spojitosti so zakázanou protikorupčnou organizáciou zosnulého opozičného politika Alexeja Navaľného. Favorská sleduje Navaľného procesy už niekoľko rokov. Novinárka je jednou zo šiestich novinárov v celej krajine, ktorých tento mesiac zatkli, informoval Guardian.
Favorská, ktorá pracuje pre nezávislý spravodajský kanál SOTAvision, spravodajsky pokrývala aj Navaľného súdne procesy, píše DPA. Súd ju obvinil zo zverejňovania materiálov na sociálnych sieťach pre Navaľného protikorupčnú nadáciu, ktorá bola v Rusku vyhlásená za extrémistickú organizáciu.
SOTAvision i Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová obvinenia voči Favorskej odmietli a označili ich za zámienku ruských úradov s cieľom umlčať túto novinárku.
Zadržali aj ďalších novinárov
Favorskú zadržali 17. marca po návšteve hrobu Navaľného na cintoríne v Moskve a na 10 dní ju umiestnili do väzby pre údajné neuposlúchnutie polície. Následne ju opäť zatkli z dôvodu spojitosti s Navaľného nadáciou. Ruské úrady v posledných dňoch zadržali aj ďalších novinárov. Polícia neskôr zadržala aj jej kolegyne Alexandru Astachovovú а Anastasiju Musatovovú, ktoré za ňou prišli do detenčného centra, odkiaľ ju mali prepustiť po odpykaní 10-dňového trestu, informuje Euronews.
Polícia uplynulé dni zadržala aj ďalšiu reportérku SOTAvision Jekaterinu Anikijevičovú a Konstatina Žarova z kanálu RusNews, ktorý natáčal pri dome Favorskej.
Žarov povedal pre RusNews, že ho možno zatkli práve preto, no podľa OVD-Info sú obvinenia voči nemu a Anikijevičovej zatiaľ nejasné. „Povedal nám, že sme závislí na drogách a ponevierame sa tam bez jasného cieľa,“ uviedol Žarov.
„Nevystavili správu o zadržaní, no kopali ma, hlavu mi pritlačili nohou, vykrútili mi prsty. Posmievali sa mi, keď som sa snažil vstať a chceli, aby som im ukázal ruksak, ako keby tam boli výbušniny,“ povedal zadržaný novinár.
Rusko od začiatku invázie na Ukrajinu zakazuje, blokuje alebo sa snaží cenzurovať takmer všetky nezávislé mediálne organizácie, ktoré v krajine ešte pôsobia. Mnoho nezávislých novinárov z Ruska ušlo a tí, ktorí tam zostali, čelia rôznym hrozbám. Úrady často pokutujú alebo zadržiavajú tých, ktorí sa vzpierajú naratívom Kremľa.
Navaľnyj zomrel 16. februára v trestaneckej kolónii za polárnym kruhom na Sibíri. Podrobnosti o jeho smrti ešte neboli objasnené a mnohí kritici ruského prezidenta Vladimira Putina a aj viaceré krajiny Západu zo smrti tohto politika vinia Kremeľ, pripomína DPA.