Rusko zarobilo milióny zo zabaveného krymského majetku. Predalo aj Zelenského byt

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prišiel o svoj byt v obytnom dome v Jalte. Rusi ho predali. Zdroj: FOTO TASR/AP, X / Sentletse
Reklama

Rusko sa obohatilo o viac než 4,8 miliardy rubľov (viac ako 46-miliónov eur) z predaja „znárodneného“ majetku ukrajinských občanov na anektovanom Kryme. Medzi týmito nehnuteľnosťami boli aj majetky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželky Olenky. Túto informáciu oznámila ruská ministerka pre majetkové a pozemkové vzťahy Krymu Larisa Kuliničová.

Rusi predali Zelenského nehnuteľnosti

Rusi predali Zelenského byt v Jalte, hotel Tisíc a jedna noc, hotel Európa, nákupné centrum Bakalia, vilu Olena a ďalšie nehnuteľnosti, informovalo predtým Rádio Slobodná Európa. Už skôr informovalo, že Zelenského byt kúpil Rus z Moskvy za 44 miliónov rubľov (v prepočte viac ako 430-tisíc eur).

Kuliničová dodala, že za posledný rok okupačné úrady pridali na zoznam znárodnených nehnuteľností viac ako 1 000 nehnuteľností. Boli medzi nimi sklady potravín, kancelárie, obchodné centrá a kiná.

Image
Obytný dom v Jalte na Ruskom okupovanom Kryme, v ktorom vlastnil byty ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: X / Sentletse

Už v novembri 2024 Ruskom dosadený krymský „premiér“ Sergej Aksjonov uviedol, že polostrov získal z predaja nezákonne nadobudnutého majetku 2,7 miliardy rubľov (viac ako 26 miliónov eur). Podľa zástupcu stáleho ukrajinského predstaviteľa na Kryme Denisa Chystikova ruské orgány len v roku 2024 znárodnili majetok 560 fyzických a právnických osôb na Kryme a ďalších 135 budov v Sevastopole.

Predajom potrestali cudzincov, ktorí vykonávali nepriateľské činnosti voči Rusku

Okupačné úrady oznámili znárodnenie ukrajinského majetku vo februári 2023. Aksjonov následne vyhlásil, že predá tie nehnuteľnosti, ktoré patria „cudzincom páchajúcim nepriateľské akcie voči Rusku“. Ďalšie znárodnenie úrady odôvodnili tým, že budovy patria ľuďom vykonávajúcim „protiruské aktivity“.

K nezákonnému znárodňovaniu majetku dochádza aj v Mariupole, jedinom väčšom ukrajinskom meste okupovanom Rusmi. Tí vyzvali obyvateľov, aby do 30 dní zaregistrovali svoj majetok. Ak tak neurobili, Rusi im ho zabavili ako „neobývaný“. Podľa obyvateľov tak urobili aj vtedy, keď sa majitelia hlásili k vlastníctvu nehnuteľnosti. Okupanti domy predávali bohatým Rusom alebo ich poskytovali robotníkom zo Strednej Ázie.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia