Rusko vyvíja zbraň proti satelitom, vysvetlil Biely dom varovania o hrozbe

Reklama
Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby gestikuluje počas brífingu v Bielom dome vo Washingtone vo štvrtok 15. februára 2024. Biely dom vo štvrtok potvrdil, že Rusko vyvíja "znepokojujúcu" novú kozmickú protisatelitnú zbraň, ktorá však zatiaľ nie je funkčná a bezprostredne neohrozuje bezpečnosť na Zem. Zdroj: FOTO TASR/AP

Rusko vyvíja protisatelitné zariadenia, nejde však o bezprostredný problém, uviedol Biely dom v súvislosti so správami o odhalení vážnej ruskej hrozby. Rusko nástroj proti satelitom, na ktorom podľa Bieleho domu pracuje, doteraz nenasadilo a americký prezident Joe Biden požiadal Moskvu o priame diplomatické jednanie.

John Kirby, hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť, uviedol, že táto zbraň je znepokojujúca, ale nepredstavuje bezprostrednú hrozbu. „Jedná sa o zariadenie, ktoré ešte len vyvíjajú. Stále analyzujeme informácie, ktoré na to máme k dispozícii,“ povedal.

Na každodennom brífingu v Bielom dome Kirby objasnil nové ruské schopnosti po tom, čo vysoko postavený republikánsky zákonodarca, americký zástupca Mike Turner, v stredu varoval pred „vážnou hrozbou pre národnú bezpečnosť“.

Kirby dnes zistenie označil za znepokojujúce, dodal však, že zbraň, na ktorej Rusi podľa USA pracujú, by nemohla byť použitá k „útoku na ľudské bytosti“. Uviedol tiež, že prezident Biden v reakcii nariadil množstvo opatrení, vrátane dodatočných brífingov pre vedúcich predstaviteľov Kongresu a priameho diplomatického rokovania s Ruskom.

Americký minister zahraničia Antony Blinken zase uviedol, že nejde o „aktívnu schopnosť“ Ruska.

Ruská vláda správy z USA nepotvrdila ani nevyvrátila. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov napríklad hovoril o „ľsti“ Bieleho domu a kauzu spájal s rokovaniami v Kongrese o ďalšej pomoci Ukrajine.

Turner v stredu vyzval Bidenovu vládu, aby svoje zistenia v tejto veci odtajnila. Prečo sa kongresman rozhodol pre verejnú intervenciu práve tento týždeň, nie je jasné. Americké médiá v stredu uvádzali, že Kongres mal v tej či onej podobe varovanie tajných služieb k dispozícii už dlhšiu dobu.

Špekuluje sa, že Turner chcel svojím krokom zvýšiť podporu na predĺženie kontroverzného opatrenia umožňujúceho americkým rozviedkam sledovanie komunikácie cudzincov v zahraničí. Snemovňa reprezentantov mala dnes o veci hlasovať, predseda Mike Johnson ale nakoniec návrh stiahol.

Turnera potom jeho republikánsky kolega Andy Ogles v sťažnosti adresovanej Johnsonovi obvinil, že jeho cieľom bolo práve ovplyvniť dané hlasovanie, ako aj zabezpečiť ďalšiu podporu Ukrajine.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie