Ruskí vedci z Vojenskej akadémie logistiky vyrobili nový simulátor, ktorý napodobňuje pozemný jadrový výbuch. Cieľom je ruských vojakov lepšie pripraviť na boj v podmienkach po použití atómovej zbrane. Rusko opakovane hrozí, že ich nasadí proti Ukrajine či štátu NATO.
„Účelom modelu je poskytnúť jasnú simuláciu vizuálnych prvkov: efekt dopadu, svetelný záblesk a prachový mrak v tvare hríbu pozemného jadrového výbuchu,“ cituje ruská agentúra TASS z opisu simulátora uverejneného vedcami.
„Vynález bude využitý v cvičeniach a praktickom tréningu vojenskými jednotkami, aby sa zlepšila kvalita výcviku pozemných síl pre bojové operácie v kontexte použitia jadrových zbraní,“ uvádza sa ďalej v správe. Zariadenia tiež pošlúžia jednotkám radiačného, chemického a biologického pozemného prieskumu, aby určili epicentrum a parametre jadrového výbuchu.
Vedci uvádzajú, že predchádzajúci simulátor IU-59 je zastaraný, a preto sa nevyrába. Jeho zásoby v skladoch sú nefunkčné a navyše je jeho použitie prísne zakázané. Podobne je to aj so simulátorom IAB-500, ktorý imituje zhodenie sovietskej leteckej bomby s jadrovou hlavicou RN-24.
„Nevýhodou IAB-500 je, že tento model bol vyvinutý iba pre frontové lietadlá. Z tohto dôvodu neboli praktické cvičenia k tréningu jednotiek radiačného, chemického a biologického prieskumu ekonomicky uskutočniteľné, pretože náklady boli oveľa vyššie ako akýkoľvek prínos, ktorý by mohli priniesť. Model bol navyše v roku 1984 vyradený z prevádzky a už sa nevyrába,“ píše TASS.
Rešpektovaný Inštitút pre strategické štúdie (IISS) uviedol, že Rusko sa vo svetle toho, že jeho armáda nedosiahla na Ukrajine výrazné zisky, spolieha na jadrové zbrane čoraz viac.
„S vedomím, že Západ je opatrný a vyhýba sa riziku, môže Rusko usilovať o použitie nestrategických jadrových zbraní v takej miere, aby poškodilo protivníkov a zabránilo vlastnej porážke,“ uvádza inštitút.
Časté varovania
Použitím jadrových zbraní sa opakovane vyhrážalo mnoho ruských predstaviteľov. Podpredseda ruskej bezpečnostnej rady a bývalý prezident Ruska a premiér Dmitrij Medvedev nedávno pohrozil, že ich Rusko nasadí, ak Ukrajinci zaútočia západnými zbraňami na ruské odpaľovacie zariadenia. Medvedev však takéto varovania prednáša tak často, že už kvôli tomu čelí masívnemu posmechu.
Podľa západných diplomatov ale jeho postoje ukazujú, ako premýšľajú najvyššie poschodia kremeľských elít.
Sám ruský prezident Vladimír Putin hneď v prvých dňoch invázie nariadil uvedenie ruských jadrových síl do režimu zvláštnej pohotovosti. Tiež varoval, že ich Rusko môže použiť, ak bude jeho územná celistvosť narušená.