Rusko odhaľuje tajomstvá rakiet KĽDR. Západ sa môže z nahliadnutia do Kimovych kariet veľa naučiť

Reklama
Na snímke vľavo severokórejský vodca Kim Čong-un, vpravo prezident Ruska Vladimir Putin. Zdroj: TASR/AP

Použitie rakiet KĽDR na Ukrajine môže tiež odhaliť kvalitu severokórejskej výroby a presnosť jej zbraní v tamojších bojových podmienkach. „Demontáž trosiek by mohla ukázať, ako funguje systém navádzania rakiet, aký je pokročilý, informácie o pohonnej hmote,“ vymenoval Hinz.

Západ sa môže z trosiek dozvedieť viac aj o dodávateľskom reťazci Severnej Kórey vrátane toho, či krajina získava komponenty prostredníctvom sprostredkovateľov. „Možnosť pozrieť sa na ne by bola naozaj cenná,“ povedal.

Moskva aj Pchjongjang opakovane popreli, že by uzavreli nejaké zbrojné dohody, ale minulý rok prisľúbili prehĺbenie vojenských vzťahov. Použitie rakiet odsúdili okrem USA aj Veľká Británia a Južná Kórea, ktoré v novembri uviedli, že KĽDR mohla dodať Rusku balistické rakety ako súčasť väčšieho zbrojného obchodu, ktorý zahŕňal aj protitankové a protilietadlové strely, delostrelecké a mínometné granáty a pušky.

„Toto všetko pomáha predlžovať ruské vojnové úsilie,“ povedala expertka na KĽDR Jenny Townová zo Stimsonovho centra v USA. Kirby uviedol, že USA očakávajú, že Rusko a Severná Kórea sa z prvých odpálení poučia, a predpokladajú, že Moskva použije viac severokórejských rakiet.

Pri úderoch v posledných dňoch minulého roka a v prvých dňoch tohto roka Moskva nasadila 300 rakiet a viac ako 200 dronov pri ostreľovaní ukrajinského územia. Útok si vyžiadal desiatky mŕtvych. Podľa amerického prezidenta Joea Bidena išlo o najväčší letecký útok od začiatku ruskej invázie.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie