fbpx

Rusko na Ukrajine používa chemické zbrane, ktoré sú zakázané

Vojenské cvičenie ruskej armády na východe Ukrajiny. Zdroj: Russian Defense Ministry Press Service via AP

Hoci slzný plyn nespôsobí smrť ani vážne ublíženie na zdraví, vojaci sa inštinktívne snažia dostať von. Tam na nich môžu čakať konvenčné zbrane. Ruské útoky týmto plynom sú také časté, že ukrajinskí vojaci prechádzajú špeciálnym výcvikom.

Ruské sily vedú systematickú kampaň nezákonných chemických útokov proti ukrajinským vojakom. Odhalilo to vyšetrovanie britského denníka The Daily Telegraph.

Noviny sa rozprávali s viacerými ukrajinskými vojakmi umiestnenými na pozíciách na celej frontovej línii a tí podrobne opísali, ako na ich pozície takmer denne útočia malé bezpilotné lietadlá zhadzujúce najmä granáty so slzotvorným plynom, ale aj iné chemické látky.

Zakázané chemické granáty

Používanie slzotvorného plynu, ktorý bežne používajú policajné sily na celom svete, je podľa Dohovoru o chemických zbraniach počas vojny zakázané. „Takmer na každú pozíciu v našej frontovej oblasti bol každý deň zhodený jeden alebo dva plynové granáty,“ povedal Ihor, veliteľ ukrajinského prieskumného tímu nasadeného pri frontovom meste Chasiv Jar v Doneckej oblasti.

V súčasnej situácii na bojisku je mnoho ukrajinských vojakov zakopaných v obranných pozíciách, čo Rusom sťažuje útok konvenčným delostrelectvom alebo bezpilotnými lietadlami. „Jediný spôsob, ako na nás mohli úspešne zaútočiť, bol plyn,“ hovorí Ihor.

Plyn nemá účinky, ktoré by mohli viesť k smrti alebo okamžitému vážnemu poškodeniu zdravia, vo väčšine prípadov len dočasne dráždi oči a spojivky a zvyčajne aj dýchacie cesty. Ukrajinskí vojaci však opisujú, že prirodzeným inštinktom pri takomto útoku je dostať sa von. A vtedy prichádza čas na konvenčné zbrane.

Tieto útoky sa stali takou súčasťou taktiky Moskvy, že ukrajinskí vojaci majú teraz špeciálny výcvik, ako sa s nimi vysporiadať. Výcviková príručka hovorí vojakom, aby radšej zostali na mieste a vydržali prvých niekoľko minút slzotvorného plynu, než aby utekali zo svojich bojových pozícií. Po prvých minútach účinok plynu slabne.

Staré plynové masky

Ukrajinskí vojaci sa však sťažujú na nedostatok vybavenia. „Máme plynové masky, ale takmer vo všetkých prípadoch sú to veľmi staré, bývalé sovietske modely. Nie sú veľmi účinné,“ povedal Ihor. Niektoré majú dokonca zastarané filtre, ktoré obsahujú azbest.

Britský denník dokonca získal jeden takýto granát vďaka americkej zdravotnej sestre slúžiacej pre ukrajinskú armádu. Marc-Michael Blum, expert na chemické zbrane a bývalý šéf laboratória Organizácie pre zákaz chemických zbraní, potvrdil, že nájdená munícia bola plynový granát K-51, ktorý sa zvyčajne plní slzotvorným plynom. Hlásené boli aj iné typy chemických plynov, hoci denník nemohol tieto správy nezávisle overiť.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie