fbpx

Rusko kupuje satelitné fotografie od amerických firiem a na ich základe odpaľuje rakety

Ilustračná fotografia (Zdroj: X/ConflictLive)

Objednať si kvalitný satelitný snímok je neuveriteľne jednoduché, rýchle a lacné, napríklad prostredníctvom webovej stránky spymesat.com. Základná cena sa pohybuje okolo 1 200 dolárov (viac ako tisíc eur) za kus. Ešte lacnejšie sú relatívne nové snímky z firemných archívov, kde možno nájsť fotografie vojensky citlivých oblastí. Takto v priebehu niekoľkých minút po zadaní svojej kreditnej karty získal reportér Atlantiku fotografie mesta Záporožie s vysokým rozlíšením, ktoré sa nachádza len hodinu cesty od frontovej línie.

Ukrajinské ministerstvo obrany predpokladá, že Rusko nakupuje snímky od západných technologických spoločností prostredníctvom sprostredkovateľov. „Tieto snímky môžu byť použité počas ozbrojenej agresie proti Ukrajine,“ uviedla pre The Atlantic zástupkyňa ministerstva obrany Kateryna Černohorenková.

Medzi najväčšie americké spoločnosti zamerané na orbitálne zobrazovanie patria Maxar a Planet Labs. Obe majú vo svojich archívoch snímky miest, ktoré sa neskôr stali terčom ruských náletov. Obe spoločnosti tiež tvrdia, že starostlivo preverujú svojich zákazníkov a po februári 2022 prerušili všetky obchody s ruskými subjektmi. Zvýšená opatrnosť sa vraj vzťahuje aj na potenciálnych sprostredkovateľov.

Odborníci v tejto oblasti sú však voči takýmto uisteniam skeptickí. „Tieto spoločnosti nemajú zdroje na to, aby primerane preverili konečných príjemcov svojich produktov,“ hovorí Andrey Liscovich, americký expert na technológie, ktorý vedie Ukrajinský obranný fond.

Ukrajinská armáda preto presadzuje, aby západné spoločnosti poskytovali satelitné snímky ukrajinského územia obmedzenému počtu overených žiadateľov. Vzhľadom na to, že jedným z ich najväčších zákazníkov je vláda USA, dá sa očakávať, že budú musieť dodržiavať podobné nariadenie.

„Celkovo sú satelitné spoločnosti pre Ukrajinu veľmi nápomocné. Rád by som videl rozumné vysvetlenie, ktoré by ich zbavilo akéhokoľvek podozrenia zo zlého úmyslu alebo nedbanlivosti,“ povedal pre časopis The Atlantic zdroj z odvetvia, ktorý si neželal byť menovaný. „Momentálne však žiadne takéto vysvetlenie nevidím.“ Komentoval stovky „náhod“ spojených s ruskými raketovými útokmi.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie