Súčasné ekonomické problémy Ruskej federácie signalizujú možné temné časy. Mnohé ruské spoločnosti sa ocitajú na pokraji bankrotu, pričom možnosti na záchranu sú obmedzené. Jednou z hlavných príčin tohto úpadku je politika ruskej centrálnej banky. Hoci prezident Vladimir Putin podnikol kroky na ochranu dlžníkov, k hlavnému ekonomickému prepadu došlo po invázii na Ukrajinu.
Ako píše portál Meduza, vojenská invázia na Ukrajinu, započatá koncom februára 2022, mala na ruskú ekonomiku negatívny dopad. Ruská „špeciálna vojenská operácia“, ako ju nazval Putin, spôsobila postupný nárast bankrotov v krajine. Mnohé firmy nie sú schopné splácať svoje úvery, ktorých úrokové sadzby centrálna banka opakovane zvyšuje. Po začatí invázie sa tak začal proces, ktorý zhoršil celkovú ekonomickú stabilitu.
Ruská centrálna banka v roku 2022 zvýšila úrokové sadzby až na 20 %, čo takmer zastavilo splácanie pôžičiek. V nasledujúcich mesiacoch síce došlo k ich zníženiu na 7,5 %, čo dočasne podporilo dopyt po úveroch, ale situácia sa opäť zhoršila. Podniky sa totiž museli vyrovnať s odchodom západných spoločností a so zvýšeným tlakom na import, pričom preferovanou formou financovania sa stali úvery s pohyblivými sadzbami. Do polovice roku 2023 dosiahol podiel takýchto pôžičiek 44 %, čo je viac než dvojnásobok oproti predchádzajúcim obdobiam.
Oslabenie rubľa a zvyšovanie inflácie
Ďalšou ranou pre ruskú ekonomiku bolo oslabenie rubľa voči doláru. S rastúcimi vládnymi výdavkami a intenzívnejšou obchodnou aktivitou začala stúpať inflácia. Centrálna banka tak reagovala zvýšením úrokových sadzieb opäť nad 20 %, čo pre mnohé zadlžené spoločnosti znamenalo ďalšie problémy. Firmy, ktoré sa spoliehajú na nové pôžičky, aby splatili staré, čelia teraz vysokému riziku nesplácania.
Podľa analytikov zvyčajne dochádza k nárastu bankrotov tri až šesť mesiacov po zvýšení úrokových sadzieb, čo ohrozuje stovky spoločností. Ruská únia nákupných centier preto požiadala vládu o podporu, ktorá by mohla zahŕňať dotované úrokové sadzby, reštrukturalizáciu dlhov a odklady platieb. V súčasnosti hrozí bankrot až 200 nákupným centrám, pokiaľ sa nepodniknú potrebné opatrenia.
Problémy v priemyselných odvetviach a ekonomické spomalenie
Sergej Čemezov, riaditeľ obranného konglomerátu Rostec, varuje, že súčasné úrokové sadzby môžu spôsobiť kolaps mnohých podnikov. Pri vysokých sadzbách sú firmy nútené obmedziť produkciu a investície, čo má negatívny vplyv na celkový ekonomický rast. Alexej Mordašov, zakladateľ oceliarenskej spoločnosti Severstaľ, zdôraznil, že za súčasných podmienok je pre spoločnosti výhodnejšie zastaviť expanziu a peniaze radšej vložiť do banky, než riskovať pri súčasnej úrovni dlhu a úrokových sadzieb.
For the first time Rostec will present at the international exhibition in Zhuhai an updated line of engines of the AL-31F/FN family,including the 5th series,a new SM-100 engine and a completely new 5th-gen. engine for the most advanced operational-tactical aircraft,”-V. Artyakov pic.twitter.com/U0vh3cv4L5
— Alpha Defense™ (@alpha_defense) November 8, 2024
Putinove kroky na ochranu dlžníkov
Prezident Putin medzitým podpísal dekrét, ktorý chráni dlžníkov pred zabavením nehnuteľností alebo platbami zo strany veriteľov. Tento krok má zabezpečiť, aby nehnuteľnosti či finančné prostriedky dlžníkov neboli zabavené v rámci splácania dlhov, najmä v prípadoch, kde sú použité na financovanie vojny.