fbpx

Rusko chystá veľkú ofenzívu: Panel expertov odhaduje, ako bude vyzerať

Hasiči kontrolujú škody po ruskom leteckom útoku v Kyjeve v pondelok 25. marca 2024. Úrady v ukrajinskej metropole Kyjev v pondelok dopoludnia z viacerých častí mesta hlásili niekoľko výbuchov. Zdroj: FOTO TASR/AP

Výborne koordinované kombinované útoky považuje za nepravdepodobné Steven Horrell, výskumník z Centra pre analýzu európskej politiky (CEPA) a bývalý dôstojník americkej námornej spravodajskej služby v hodnosti kapitána

.

„Nemyslím si, že od Rusov uvidíme útok v podobe vševojskového manévru,“ povedal Horrell. „Rusko určite prevzalo iniciatívu. Má navrch materiálne a početne. To samo o sebe ale nemôže napraviť jeho problémy s velením a logistikou, ktoré predviedlo v skorších fázach vojny. Myslím, že vykonať prielom by bolo pre Rusko stále veľmi, veľmi ťažké.“

Druhým dôvodom, na ktorý podľa neho veľa ľudí zabúda, je fakt, že za ukrajinskými obrannými pozíciami „je Ukrajina a Ukrajinci“, ktorí neprestali byť ochotní bojovať.

Recept na odrazenie útoku

V otázke, čo sa má stať, aby Ukrajina ofenzívu odrazila, sa všetci zhodujú – ak Západ dodá dostatok zdrojov, najmä delostreleckej munície a rakiet do protivzdušných systémov, a Ukrajine sa podarí efektívne mobilizovať a posilniť obranné línie, útok bude pravdepodobne odrazený.

Podľa Wolffa je najoptimistickejším (ale stále realistickým) scenárom, že americký Kongres, NATO a EÚ dokážu zvýšiť vojenskú podporu, front sa stabilizuje, ruská ofenzíva bude odrazená a potom by mohli prísť aj nejaké menšie ukrajinské územné zisky.

Naopak najhorším scenárom je podľa Wolffa zrútenie ukrajinskej obrany, ktoré by síce neviedlo k absolútnej vojenskej porážke, ale napriek tomu by mohlo byť rozhodujúce. „Hoci si nemyslím, že je to (zrútenie obrany a väčšie územné straty) vysoko pravdepodobné, musíme si uvedomiť, že keď by sa to stalo, bude to obrovská rana pre ukrajinskú morálku, ktorá môže oslabiť aj podporu Západu a dohnať Ukrajinu na vyjednávanie v nevýhodnej pozícii,“ povedal Wolff.

Niečo také by podľa Horrella Západ za žiadnych okolností nemal dopustiť. Keď nie kvôli Ukrajine, tak kvôli sebe.

„Putin si počká. Myslím si, že sa domnieva, že čas je na jeho strane. Jeho cieľom už nie je len dosiahnuť svoje strategické ciele na Ukrajine. On sa snaží prestavať celú európsku bezpečnostnú architektúru. Myslí si, že čas hrá v jeho prospech, pretože on má vôľu vydržať dlhšie ako Západ a ostatné liberálne demokracie. Myslí si, že nás môže premôcť. Nesmieme to dopustiť,“ povedal analytik.

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie