Veľký ruský postup v dohľadnej dobe neočakáva ani nemecký politológ a expert na medzinárodnú bezpečnosť Stefan Wolff pôsobiaci na Univerzite v Birminghame. Úplne vylúčený takýto vývoj však podľa neho nie je. „To, čo Rusko teraz robí, môže byť čiastočne aj o tom, že hľadá slabé miesta, ktoré by v nadchádzajúcej ofenzíve mohlo skúsiť využiť,“ povedal Wolff.
Na riziko, že Rusko spustí ofenzívu, na ktorú kvôli nedostatočnej pomoci Západu Ukrajina nemusí byť pripravená, politológ upozorňoval už v článku pre web The Conversation v polovici januára. Tri mesiace potom má pocit, že situácia je ešte horšia ako vtedy. „Ukrajina stále nemá dostatok munície, vybavenia ani ľudských zdrojov,“ povedal. Rusko podľa neho hromadí jednotky napríklad na hraniciach blízko Charkova, ale nemá ich tam podľa neho dosť na to, aby rozbehlo novú a plnohodnotnú ofenzívu. „Môže to byť ale dosť na to, aby došlo k nadviazaniu veľkého množstva ukrajinských síl, ktoré nebudú môcť byť použité v iných a potenciálne zraniteľnejších úsekoch frontu,“ dodal.
Bezpečnostný expert Michal Smetana z Fakulty sociálnych vied UK považuje za veľmi pravdepodobné, že Rusko sa súčasné materiálne a ľudské prevahy pokúsi využiť a v dohľadnej dobe podnikne väčšiu ofenzívnu operáciu. Zmenu taktiky od postupného drobenia obrany k pokusu o rýchly prielom ale skôr neočakáva.
„Nemyslím, že by Rusko bolo schopné nejakým zásadným spôsobom zmeniť taktiku a úspešne napríklad vykonávať komplexné vševojskové manévre. Skôr sa dá očakávať pokračovanie doterajšej opotrebovávacej taktiky, kedy sa obranca, ktorý sa nachádza v početnej i materiálnej nevýhode, nakoniec musí v dôsledku delostreleckého ostreľovania a leteckých útokov stiahnuť,“ odhadol Smetana.
Nemusí ísť len o územie
(Článok pokračuje na ďalšej strane)