Článok sa tiež odvoláva na slová Sascha Lehnartza, korešpondenta nemeckého denníka Die Welt, ktorý mal údajne už skôr konštatovať, že ukrajinská protiofenzíva stroskotala a že v Európe narastá pocit, že Kyjev smeruje k porážke vo vojne.
Článok zverejnený na slovenskom portáli Epohaplus je v skutočnosti prekladom textu, ktorý pôvodne vyšiel 31. decembra 2023 v angličtine na webe The People’s Voice. Tento portál je dlhodobo známy šírením dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií, a preto ho odborníci na médiá a fact-checking hodnotia ako nedôveryhodný zdroj.
V článku sa objavilo aj kontroverzné video, ktoré sa pôvodne šírilo na sociálnej sieti X. Zábery ukazujú vojaka s Downovým syndrómom, ako je v zákope vystavený ponižovaniu zo strany ostatných vojakov. Na videu je viditeľné logo TikToku a názov účtu @uvoin19, ktorý však nie je nijako overený a má len 17 sledovateľov a celkovo štyri príspevky. Samotné video už na profile dostupné nie je, čo znemožňuje overenie jeho pôvodu, autenticity aj kontextu.
🚨Ukraine mobilizes disabled people from psychiatric clinics and doctors give their ok in the medical exam.
-> Winning army? … Just sad
46/
— Lord Bebo (@MyLordBebo) March 1, 2025
Neexistuje žiadny dôveryhodný dôkaz, že osoba na videu bola skutočne nasadená do boja ukrajinskou armádou, ako tvrdí článok. Odborníci preto varujú pred šírením podobných manipulácií, ktoré môžu byť súčasťou dezinformačných kampaní zameraných na diskreditáciu Ukrajiny a jej obrany proti ruskej agresii.
Pred odstránením sa video, na ktorom je údajne zobrazený vojak s Downovým syndrómom, začalo šíriť najmä prostredníctvom proruských účtov na sociálnych sieťach a objavilo sa aj v niekoľkých ruských médiách. Jeho obsah rýchlo vyvolal vlnu tvrdení, že Ukrajina verbuje do armády aj ľudí s mentálnym postihnutím.
Ukrajinské fact-checkingové portály však tieto tvrdenia podrobne analyzovali a spochybnili ich vierohodnosť. Web Bez Brehní publikoval 3. januára 2024 podrobnú analýzu videa, v ktorej upozornil na množstvo nejasností a podozrivých detailov. Upozornili napríklad na to, že osoba na videu síce má uniformu, ale chýba jej akékoľvek základné vybavenie či výstroj, ktorá je nevyhnutná pri nasadení na front. Okrem toho mal muž na nohách gumáky – nevhodné pre zimné podmienky v prvej línii.
Ďalším problémom je samotné tvrdenie, že ide o človeka s Downovým syndrómom. Toto konštatovanie vychádza iba z jeho vonkajších čŕt a nie je nijako podložené lekárskou diagnózou. Ako upozorňujú odborníci, Downov syndróm je genetické ochorenie, ktoré spôsobuje rôzne fyzické aj mentálne obmedzenia, ale jeho prítomnosť nemožno jednoznačne určiť len podľa vzhľadu.
Podľa ukrajinskej legislatívy – konkrétne nariadenia o vojenskej lekárskej prehliadke v ozbrojených silách Ukrajiny, ktoré bolo aktualizované 18. augusta 2023 – ľudia s vážnymi genetickými poruchami, vrátane Downovho syndrómu, nie sú spôsobilí na výkon vojenskej služby. Dokument presne stanovuje zdravotné kritériá, ktoré musia uchádzači o službu v armáde spĺňať.
Z uvedeného vyplýva, že tvrdenia o tom, že Ukrajina zámerne nasadzuje do prvej línie ľudí s mentálnym postihnutím, sú nedoložené a pravdepodobne súčasťou širšej dezinformačnej kampane. Video, ktoré ich malo potvrdiť, je neoverené, chýbajú mu základné znaky autenticity a jeho šírenie najmä z proruských zdrojov nasvedčuje o jeho možnom propagandistickom účele. V dôveryhodných médiách, ako ukazujú výsledky vyhľadávania Google, neexistujú žiadne informácie o nábore ľudí s Downovým syndrómom na Ukrajine. Tieto tvrdenia pochádzajú z proruských zdrojov a okrem videa s pochybnou pravosťou neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by potvrdili presnosť týchto tvrdení.