Ruské tajné satelity nedávno vypustili na obežnú dráhu tajomný objekt. Špekuluje sa o jeho účele, ktorý by mohol zahŕňať vojenské testy a sledovanie. Vzhľadom na rastúce napätie medzi mocnosťami sa vesmír stáva kľúčovým bojiskom, uvádza portál.
Začiatkom tohto roka vzlietla z ruského kozmodrómu Pleseck raketa Sojuz-2.1V, ktorá vyniesla na nízku obežnú dráhu (585 km) trojicu satelitov označených ako Kozmos 2581, 2582 a 2583. Ako uvádza web Space.com, odbornú komunitu zaujalo uvoľnenie neznámeho objektu pravdepodobne z Kozmosu 2581.
Program Kozmos, zahájený v roku 1962, je jedným z najstarších a najutajovanejších vesmírnych projektov. Pôvodne slúžil na vývoj vojenských a vedeckých satelitov na účely prieskumu, sledovania a testovania zbraní. V priebehu rokov sa stal synonymom pre pokročilé technológie, vrátane antisatelitných testov, elektronického spravodajstva a inšpekcie iných družíc. Spomenúť musíme napríklad Kozmos 2553, ktorý údajne niesol maketu jadrovej hlavice. Aj posledné misie pokračujú v tradícii tajných manévrov.
Záhadný objekt
Po vypustení začali satelity vykonávať operácie, počas ktorých sa približovali k iným telesám na obežnej dráhe. Napríklad družice 2581 a 2582 sa medzi 25. februárom a 14. marcom niekoľkokrát priblížili k tretiemu satelitu (2583), čo mohla byť súčasť koordinovaného testu. Niektorí odborníci – napríklad astrofyzik Jonathan McDowell – však tieto obavy považujú za prehnané a upozorňujú, že manévre mohli byť aj náhodné.
Podobné pohyby sú často spojené s vojenskými testami. Napríklad so simuláciou inšpekcie, priblíženia a sledovania cudzích satelitov. Formácia troch satelitov je sama o sebe pomerne bežná – také skupiny využívajú na elektronický prieskum aj USA či Čína (napríklad americký systém Naval Ocean Surveillance System a čínskej družice Yaogan).
Záhadný objekt vypustený v marci môže byť čokoľvek: testovacia platforma pre nové technológie, cvičný terč, nástroj na inšpekciu iných satelitov, alebo – ako niektorí špekulujú – zariadenie určené na narušovanie alebo ničenie nepriateľskej kozmickej techniky.
A trio of secretive Russian satellites launched earlier this year has released a mysterious object into orbit, sparking interest among space trackers and analysts. https://t.co/x80nOmarrH
— SPACE.com (@SPACEdotcom) April 3, 2025
Teoreticky sa tiež môže jednať o výsledok neúmyselnej fragmentácie, aj keď tá obvykle produkuje viac úlomkov, nie len jeden. Rusko ohľadom tejto témy mlčí, čo len priživuje špekulácie a obavy. Vzhľadom na utajený charakter misie je pomerne nepravdepodobný vedecký účel.
Vesmír sa môže stať novým bojiskom
Niet pochýb o tom, že sa vesmír stáva kľúčovým bojiskom moderného bojovníctva. Satelity hrajú zásadnú úlohu v komunikácii, navigácii a sledovaní vojenských operácií. Vojenské vesmírne doktríny zahŕňajú nielen ochranu vlastných satelitov, ale aj vývoj technológií schopných zničiť alebo sabotovať satelity protivníkov.
Ruské vesmírne aktivity sú úzko prepojené s vojenskou stratégiou krajiny. Po anexii Krymu v roku 2014 a invázii na Ukrajinu v roku 2022 sa Moskva zamerala na posilňovanie svojej vesmírnej infraštruktúry ako súčasti širšej geopolitickej stratégie. Satelity Kosmos tak môžu byť len špičkou ľadovca v závode o dominancii vo vesmíre.
To všetko sa odohráva v atmosfére rastúceho napätia. Spojené štáty aj Rusko (a nezabúdajme ani na Čínu) sa intenzívne pripravujú na možný „konflikt vo vesmíre“. Nejde už iba o špionáž. V stávke je aj kontrola nad satelitnými systémami, ktoré zaisťujú komunikáciu, navigáciu a vojenské operácie.