Ruské nájazdy na štvorkolkách, 3D tlačené drony a nedostatok munície: Život v prvej línii v ukrajinskej Robotyne

Reklama
Vojak ovláda dron počas cvičenia. Zdroj: TASR/AP

Anthey zo 65. mechanizovanej brigády uviedol: „Na mieste sa nachádzajú dva transportéry. Zvyčajne postupujú s dvoma alebo tromi vozidlami – niekedy až s 15.“ Povedal, že pechota ich podporuje. „Stáva sa to stále. Neexistuje žiadny konkrétny čas, kedy to robia.“

Podobne ako mnohí ukrajinskí vojaci pozdĺž frontovej línie v Robotyne povedal, že nedostatok munície spôsobený meškaním finančnej a vojenskej pomoci USA ich „núti k nedostatočným výkonom“. Povedal, že je tam „dramatický nedostatok munície. Ovplyvňuje to, koľko nábojov môžeme minúť na cieľ“.

Jeho veliteľ Anton povedal, že jednotka počas protiofenzívy financovanej a podporovanej NATO strieľala 80 nábojov denne, ale teraz ich vystrelí asi 10. Nad procedurálnou nefunkčnosťou republikánov strávil viac času, než by sa dalo očakávať od človeka, ktorý podvádza smrť ostreľovaním v podzemnom bunkri. „Ťažko chápem republikánsku politiku v otázke pomoci Ukrajine,“ povedal. „Najväčším problémom je nedostatok munície. Čakáme, veľmi na ňu čakáme. Naliehavo ju potrebujeme. Viac munície sa rovná záchrane ďalších životov našich vojakov a civilistov.“

Na monitoroch dronov, ktoré blikajú neďaleko neho, padá do zákopu ďalší granát. Vidno dvoch ruských vojakov, ako sa plazia v troskách zákopu, jeden z nich manipuluje s lopatou.

Ukrajinskí piloti dronov teraz čelia ruským kolegom, ktorí nahradili ich jednotky, ale v oveľa väčšom rozsahu, povedali. „Nemáme ich počty, všetko vyrábajú vo veľkom. Kvalita je nižšia, ale majú ich veľa. Pošlú jeden, potlačia ho naše rušičky a hneď pošlú ďalší.“

Povedal, že novou hrozbou sú takzvané útočné drony FPV (first-person view), ovládané z herných slúchadiel a vybavené nočným videním. V pozadí malého poľnohospodárskeho domčeka, v ktorom jednotka sídlila, pracovala 3D tlačiareň, ktorá chrlila komponenty pre drony. Kokos odhadoval, že by mohli „vytlačiť“ súčiastky pre približne 10 dronov denne, ale financovali ich prostredníctvom crowdfundingu, keďže zásoby boli obmedzené.

Saint, ďalší 22-ročný pilot dronu z Ľvova, držal v ruke zachytený ruský FPV dron, ktorý bol podľa neho „vyrobený oveľa lepšie ako ten náš. Naše sú vyrobené z uhlíka. Ich sú z hliníka. To znamená ďalšie črepiny a väčšie užitočné zaťaženie.“

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie