Nedávne rokovanie Európskej rady podľa Lipavského ukázalo, že európske štáty sú schopné sa dohodnúť. „Aj keď sme boli svedkami toho, že Maďarsko niektoré veci dlho blokovalo, niektoré ešte blokuje,“ povedal. Kvôli maďarskému vetu sa summit EÚ nezhodol na podobe revízie dlhodobého únijného rozpočtu na roky 2021 až 2027, ktorá by zohľadnila potrebu dlhodobej podpory Ukrajiny brániacej sa ruskej agresii a ďalšie aktuálne potreby.
Verí, že zhoda sa nakoniec nájde na mimoriadnom summite 1. februára. „Rozumiem tomu, keď sa niektoré členské štáty EÚ takzvane konštruktívne zdržia, sme toho napríklad svedkami pri financiách na vojenskú pomoc opakovane. Nie je to iba Maďarsko, sú to aj štáty, ktoré majú politiku neutrality – Rakúsko alebo Írsko. Robia to spôsobom, ktorý nebráni ostatným krajinám posilňovať bezpečnosť Ukrajiny a zvyšovať šancu Ukrajiny sa ubrániť ruskému tlaku,“ doplnil minister zahraničia.
Putinizmus označil už skôr minister Lipavský za zmes imperializmu a mysticizmu
Ambície súčasného Ruska mieria podľa ministra zahraničných vecí Jána Lipavského ďaleko za hranice Ukrajiny. „Spálili všetky mosty a nejavia žiadnu ochotu zo svojej deštruktívnej cesty stretnúť,“ povedal už skôr na adresu ruského prezidenta Vladimíra Putina a jeho režimu pri porade s českými veľvyslancami. „Pomáhame a budeme pomáhať odraziť ruskú agresiu, ako dlho bude treba,“ povedal Lipavský.
Princíp slobodného občana sa predtým snažili zničiť nacizmus, komunizmus a ďalšie totalitné režimy, teraz ide o ruský putinizmus.