Občania Ruska sa nachádzajú v situácii, ktorá pripomína najťažšie obdobia komunizmu na Slovensku. V krajine je čoraz väčší problém zohnať ovocie a zeleninu, pričom budúcnosť ďalších dodávok je veľmi neistá. Ekonomická situácia v Rusku sa stáva čoraz viac neudržateľnou a prognózy centrálnej banky sa od skutočného vývoja situácie vzďaľujú rýchlym tempom.
Ruská federácia čelí vážnym problémom a smeruje k hospodárskemu kolapsu. Kremeľ má ťažkosti so zabezpečením základných potrieb pre obyvateľov, čo je čoraz viac zrejmé. Podľa portálu EastFruit boli nedávno zrušené viaceré dodávky ovocia a zeleniny, ktoré mali byť distribuované do ruských obchodov. Turecko, Egypt a Irán pozorne sledujú situáciu na svetových trhoch a všimli si výrazný pokles hodnoty ruského rubľa.
Stúpajúca inflácia
Hlboký pokles hodnoty ruskej meny môže spôsobiť vážne riziká v obchodovaní. Inflácia rastie rýchlo, pričom medzi týždňami sa zvýšila o 0,37 percenta. Medziročná miera inflácie dosiahla 7,4 percenta.
Prognózy inflácie sú však vzdialené realite. Ruská centrálna banka predpokladala na rok 2024 infláciu na úrovni 8 až 8,5 percenta, čo ekonómovia považujú za nereálny odhad. Vzhľadom na pokračujúci prepad rubľa a negatívny trend by inflácia v Rusku mohla do konca roka 2024 vzrásť až na 60 percent, čo zodpovedá priemernému nárastu cien potravín.
Ruská federácia sa nachádza v podobnej ekonomickej kríze ako v 90. rokoch po rozpade Sovietskeho zväzu (1991), avšak vtedy nebol plyn a ropa na svetovom trhu tak hodnotné ako dnes.
Nárast cien
Vysoká inflácia zasiahla predovšetkým ceny zeleniny, najmä zemiakov, ale zdraželi aj všetky ostatné druhy zeleniny a ovocia. Ceny týchto potravín sa od decembra 2023 zvýšili o 350 percent. Ruskí občania sa nachádzajú v situácii, akú zažívalo Československo v čase „normalizácie“. Hoci ovocie a zelenina sú ešte dostupné v obchodoch, pre väčšinu ľudí sú neprimerane drahé. Vzhľadom na problémy s obchodovaním v ruskej mene sa však čoskoro môžu vytratiť aj z predajní.
Zrušenie zmlúv o vývoze ovocia
Situácia v Rusku je natoľko kritická, že ľudia sa začínajú opäť spoliehať na výmenný obchod s Pakistanom, v rámci ktorého si vymieňajú mandarínky a zemiaky za strukoviny. Od augusta tohto roku sa hodnota ruského rubľa voči americkému doláru znížila o 20 percent, čo spôsobuje zdražovanie dovážaného tovaru a výrazný pokles dopytu. Podľa Rosstatu k 25. novembru vzrástli ceny paradajok o 22,5 percenta, cibule o 17 percent a uhorky zdraželi dokonca o takmer 41 percent.
Portál The Moscow Times informuje, že 27. novembra kurz amerického dolára stúpol na 114 rubľov a euro prvýkrát od marca 2022 prekročilo hranicu 120 rubľov. Na ruskej burze sa už s týmito menami neobchoduje, ale zvýšil sa kurz čínskeho juanu na 15,2 rubľov, čo predstavuje najväčší rozdiel za posledných 18 mesiacov.
Podľa analytikov sa situácia ešte zhorší. Pred vianočnými sviatkami sa očakáva zvýšený dopyt po domácich výrobkoch, čo však môže viesť k ich nedostatku. Náklady na suroviny, mzdy a logistiku v sektoroch ako mliekarstvo a poľnohospodárstvo rastú. Tlaky na rubeľ sa ešte zvýšia po vládnych zákazkách, ktoré sa v Rusku tradične platia na konci roka. Niektorí analytici už hovorili o možnosti „zastavenia vojny na Ukrajine“, čo by mohlo pomôcť zmierniť infláciu.