Cez víkend v mnohých ruských mestách aj v cudzine stáli rady ľudí, ktorí sa rozhodli podporiť kandidatúru politika Borisa Nadeždina na ruského prezidenta. Nadeždina nominovala mimoparlamentná strana Občianska iniciatíva, a tak potrebuje 100-tisíc podpisov, aby sa dostal na hlasovacie lístky. V niektorých častiach Ruska záujemcovia čakali v mraze 45 stupňov pod nulou.
Nadeždinova kandidatúra podľa stanice BBC vyvolala spory v ruskej opozícii, ale mnohí opozičníci teraz podporu kandidáta označujú za legálnu formu protestu proti vojne Ruska proti Ukrajine.
Kampaň 60-ročného politika, bývalého poslanca dolnej komory ruského parlamentu, začala už vlani na jeseň, keď ohlásil, že sa zúčastní prezidentských volieb. Na konci decembra ho nominovala Občianska iniciatíva a ústredná volebná komisia mu povolila začať zber podpisov.
Podľa zákona by mal Naděždin do 25. januára zhromaždiť 100-tisíc podpisov ruských voličov a komisia by ich mala dostať 31. januára.
V opozícii na kandidatúru hľadeli skepticky. Už na jeseň médiá písali o tom, že Kremeľ uvažuje o „liberálnom kandidátovi“ ako o jednom zo „sparring-partnerov“ Vladimira Putina, podobne ako v roku 2018, kedy túto rolu zohrala moderátorka Xenija Sobčaková.
Nadeždin tvrdí, že si svoju účasť nenechal schváliť v Kremli, ale jeho známy povedal portálu Meduza, že kandidovať navrhla Nadeždinovi prezidentská kancelária.
Nadeždin tvrdí, že ide do volieb ako „principiálny odporca politiky súčasného prezidenta“. Svoju úlohu zohráva aj politikova reputácia. Na konci 90. rokov býval poradcom opozičného politika Borisa Nemcova (zavraždeného v roku 2015), potom pôsobil ako poradca Sergeja Kirijenka, ktorý má dnes v Kremli na starosti domácu politiku.
Do dolnej komory bol zvolený za Zväz pravicových síl, ale v ruskej dume vydržal len jedno obdobie. Po rozpade strany pracoval v strane Pravá vec, lojálni k režimu. V posledných rokoch vystupoval ako expert v talk-show štátnych televízií v úlohe opozičného „fackovacieho panáka“.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)