Ruskí blogeri, vojnoví korešpondenti a vojaci, ktorí bojovali v Sýrii, sú rozhorčení pádom Asadovho režimu a považujú ho za zlyhanie ruskej zahraničnej politiky. Kritizujú Asada za to, že dovolil, aby jeho armáda oslabila, a že sa pri zaistení bezpečnosti spoliehal na podporu zahraničných krajín, najmä Ruska a Iránu. Kritizujú Moskvu za to, že sa nesnaží posilniť svoj vplyv v Sýrii a že nenúti Asada zaviesť reformy.
Bloger Andrij Medvedev poukázal na to, že kanály Telegramu a nezávislí analytici už v roku 2021 varovali, že Sýria smeruje ku katastrofe, pretože jej hospodárstvo sa zrútilo. Spomenul, že sa sústreďuje na výrobu captagonu (vysoko návykovej drogy, ktorá bola pre Sýriu obrovským zdrojom príjmov) a že armáda stráca silu. Varoval, že nepriatelia Ruska sa učia na jeho chybách.
Vojenskí korešpondenti agentúry RIA Novosti Alexander Charčenko a Sergej Šilov spomenuli, že generáli osvedčení v boji boli nahradení inými, lojálnymi vláde v Damasku. Poznamenali, že Rusko a Irán sa sústredili na iné konflikty, ktoré viedli, Rusko na Ukrajinu a Irán na stret s Izraelom. Irán sa sústredil najmä na podporu Hamasu v Gaze a Hizballáhu v Libanone.
„Hlavní spojenci Sýrie mali zviazané ruky za chrbtom. Čas sa rýchlo krátil a Turci sa rozhodli skúsiť šťastie. Spojené štáty mali tiež záujem vytvoriť bod napätia. Ich dlhoročným snom bolo odvrátiť pozornosť Ruska od špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine,“ uviedli korešpondenti.
Po strate Sýrie mnohí volali po tom, aby sa Rusko sústredilo na Ukrajinu a demonštrovalo tam svoju silu.
Rusko poskytlo sýrskemu exprezidentovi Asadovi politický azyl
Kremeľ v pondelok (9.12.) oznámil, že Rusko poskytlo politický azyl bývalému sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. Informácie priniesla TASR s odvolaním sa na agentúry AP a AFP. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že rozhodnutie o azyle prijal prezident Vladimir Putin. Miesto Asadovho pobytu však nešpecifikoval a dodal, že žiadne stretnutie medzi Putinom a Asadom nie je plánované.
Peskov ďalej poznamenal, že prevzatie moci v Sýrii povstalcami prekvapilo aj Rusko. Povstalci vedení džihádistickou skupinou Hajat Tahrír aš-Šám ovládli Damask, čím ukončili desaťročia vlády rodiny Asadovcov. Ofenzíva, ktorá sa začala koncom novembra, prekvapila svojou rýchlosťou aj odborníkov.
Podľa správ z nedele Asad s rodinou údajne utiekol do Moskvy. Rusko bolo dlhoročným vojenským podporovateľom jeho režimu a využíva v Sýrii základne v Tartúse a Humajmíne.