fbpx

Rušenie TikToku v Amerike by zasiahlo aj Slovákov. Prišli by o časť obsahu, na ktorý sú zvyknutí

TikTok. (Zdroj: Unsplash)

Odstavenie od obľúbenej digitálnej zábavy by u niektorých mohlo vyvolať starosti s dušeným zdravím. Paradoxne, sociálne siete majú tendenciu psychické problémy aj riešiť.

Štúdia z Ameriky ukázala, že priemerný čas strávený pred displejom mobilu je až 11 hodín denne. Sociálna sieť, obľúbená najmä u detí, do tohto výsledku významne prispieva.

TikTok, ktorý má v Spojených štátoch viac ako 150 miliónov používateľov, je dcérskou spoločnosťou čínskej technologickej firmy ByteDance.

Zákonodarcovia tvrdia, že ByteDance je zaviazaný čínskej vláde, ktorá môže kedykoľvek požadovať prístup k údajom spotrebiteľov platformy v USA. Tieto obavy pramenia zo série čínskych zákonov o národnej bezpečnosti, ktoré nútia organizácie pomáhať pri zhromažďovaní spravodajských informácií.

Odborník z Ústavu psychológie zdravia z Univerzity v Košiciach pre RTVS prezrádza, ako to celé funguje. Hovorí o doom scrollingu – zničujúcom rolovaní videí.

„Vedie ľudí tráviť hodiny na takom TikToku. A potom z toho vyplývajú rôzne pocity úzkosti a premárnenia času,“ povedal Peter Kolarčík, psychológ z Lekárskej fakulty UPJŠ.
Takéto psychické problémy následne riešia napodiv tým istým. Skrolovaním.

„Keďže to nevedia riešiť nejako konštruktívne, tak zase si pozrú nejaké videá a zase ich to prikuje k tomu telefónu a pozerajú ďalej,“ dodal Kolarčík.

Napriek tomu, že nám je túžba po informáciách prirodzene daná, nedochádza pri doomscrollingu k dosiahnutiu pocitu uspokojenia, radosti z rozšírenia obzorov alebo pochopenia problematiky. Prehliadaním katastrofických scenárov a negatívnych správ sa naopak dostávame do úzkostných až panických pocitov. Psychiater Ken Yeager upozorňuje na rozvoj depresií, úzkostí a potreby izolácie.

Nadmerné vystavovanie sa negatívnym správam máva tiež negatívny vplyv na náš spánok a môže viesť k nepriateľskému až agresívnemu správaniu. Nehovoriac o tendencii k polarizácii názorov, častejšiemu podliehaniu fake news, dezinformácií a hoaxov, a tiež rozvoju mean world syndrómu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie