Bulharsko a Rumunsko budú súčasťou schengenského priestoru od 31. marca. Ten umožňuje voľný pohyb medzi členskými štátmi pre 400 miliónov občanov, uviedol portál euronews.com.
Tieto dve krajiny sú členmi Európskej únie (EÚ) od roku 2007, ale keďže neboli súčasťou priestoru bez hraníc, cestujúci museli pri vstupe stále predkladať pasy. V roku 2024 sa hraničné kontroly v oboch krajinách zjednodušia. Toto sú informácie, ktoré by ste o týchto zmenách mali vedieť.
Potrebujete na vstup do Rumunska a Bulharska cestovný pas?
Keď Rumunsko a Bulharsko vstúpia tento rok do schengenského priestoru, bude pre cestujúcich jednoduchšie navštíviť tieto dve krajiny. Obe ministerstvá vnútra v decembri oznámili, že sa zrušia niektoré hraničné kontroly. Cestujúci prichádzajúci letecky alebo po mori z iných krajín schengenského priestoru už nebudú musieť pri príchode ukazovať pasy. Znamená to, že cestujúci v lietadlách, na výletných plavbách a trajektoch nebudú podliehať kontrolám.
Ak však cestujete autom alebo prichádzate vlakom či autobusom do Rumunska a Bulharska, stále budete musieť mať pri sebe doklad totožnosti, keďže pravidlá pre pozemné hranice ešte neboli stanovené. Dôvodom je právo veta zo strany Rakúska. „Na stanovenie dátumu zrušenia kontrol na pozemných hraniciach bude potrebné prijať nové rozhodnutie,“ uvádza Európska rada na svojej webovej stránke.
Do ktorých európskych krajín môžete vstúpiť bez pasu?
Poslednou krajinou, ktorá vstúpila do schengenského priestoru, bolo v roku 2022 Chorvátsko. Každý rok sa v rámci tohto priestoru uskutoční 1,25 miliardy ciest a hranice jeho členských krajín denne prekročí 3,5 milióna ľudí. Bez započítania Rumunska a Bulharska zahŕňa schengenská zóna 27 štátov. Dvadsaťtri z nich patrí do EÚ a štyri sú pridruženými štátmi Európskeho združenia voľného obchodu: Nórsko, Island, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko.
Schengenský priestor vznikol v roku 1995 po podpísaní Schengenskej dohody medzi piatimi členskými štátmi Európskeho hospodárskeho spoločenstva o 10 rokov skôr: Nemecko, Belgicko, Francúzsko, Luxembursko a Holandsko. Nasledovalo niekoľko ďalších dohôd až do rozšírenia v roku 2007, keď sa do priestoru voľného pohybu začlenilo ďalších deväť krajín. Cestujúcim bez občianstva EÚ odporúčame pamätať na to, že pobyty v Bulharsku a Rumunsku sa započítavajú do času stráveného v schengenskom priestore, ktorý nemôže byť dlhší ako 90 dní počas 180 dní.