Niekedy môžu byť omrzliny spojené aj so systémovým ochorením alebo ochorením spojivového tkaniva. V takýchto prípadoch ide o veľmi bolestivý stav a treba vyhľadať lekársku pomoc.
Syndróm karpálneho tunela, nadváha, cukrovka alebo pracovné preťaženie (opakované pohyby atď.) môžu byť ďalšími príčinami bolesti prstov a rúk.
Omrzliny zvyčajne zmiznú samé, ale bolesť môže zmierniť paracetamol alebo ibuprofén. Vždy je však lepšie problému predchádzať nosením nepremokavých rukavíc a obmedzením fajčenia a alkoholu, aby sa zlepšil krvný obeh.
„Zúženiu ciev môžete zabrániť aj pohybom prstov. Je dobré vyhnúť sa noseniu tesného oblečenia a obuvi, ktoré tiež môžu obmedziť prietok krvi telom,“ povedala Laftahová.
Trasúce sa ruky
Existuje mnoho príčin trasenia rúk vrátane úzkosti, únavy alebo nadmerného množstva kofeínu. Najčastejšou príčinou však býva nenádorový esenciálny tras, ktorý nie je sprevádzaný žiadnym závažným ochorením. Ide o postihnutie nervového systému, ktoré spôsobuje mimovoľný a rytmický tras.
„Tras rúk sa však vyskytuje aj pri Parkinsonovej chorobe a iných neurologických ochoreniach alebo pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy. Môže ísť aj o svalovú poruchu,“ vysvetľuje profesor Lear.
Pri nemalígnom esenciálnom tremore sa používajú takzvané betablokátory, ako je propranolol, a lieky proti kŕčom, napríklad primidón. Ak ide o Parkinsonovu chorobu, často sa používajú lieky, ktoré pomáhajú dopĺňať dopamín v mozgu. V tomto prípade však existujú aj iné možnosti, ktoré najlepšie odporúčajú priamo špecializované centrá poskytujúce rozšírenú liečbu Parkinsonovej choroby.
Červené, biele a modré končeky prstov
Spomínaný Raynaudov syndróm sa najčastejšie prejavuje červeným, bielym alebo modrým sfarbením končekov prstov. Ide o stav, ktorý spôsobuje zúženie ciev a prerušenie prietoku krvi do končekov prstov. Okrem sfarbenia končekov prstov sa môže vyskytnúť aj mravčenie, necitlivosť alebo bolesť.
„Zafarbenie končekov prstov sa môže vyskytnúť aj pri nízkych teplotách, ale keďže môže ísť aj o autoimunitné ochorenie, vždy je dobré konzultovať tento problém s lekárom,“ radí Laftahová.
Začervenanie prstov sa môže vyskytnúť pri psoriáze alebo ekzéme, prípadne pri infekcii kože alebo nechtového lôžka. „Začervenanie, opuch a bolesť môže spôsobiť paronychia, bakteriálna alebo plesňová infekcia v okolí nechtových záhybov,“ dodáva odborník.
Hlavným spúšťačom Raynaudovho syndrómu je prechladnutie, takže ak ste náchylní na tento problém, vždy by ste mali nosiť rukavice. Pomôcť však môžu aj lieky nazývané vazodilatanciá.
Zápalom v okolí nechtového lôžka je dobré predchádzať profesionálnou manikúrou a včasnou aplikáciou protizápalových mastí.
Červené šupiny alebo hnisavé rany
Sú najčastejšie príznaky dermatitídy alebo psoriázy. „Psoriáza je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré môže byť veľmi bolestivé. Často sa prejavuje pľuzgiermi naplnenými hnisom alebo bolestivým praskaním kože, ako aj olupovaním. Ekzém zase vedie k suchej, červenej, svrbivej a zapálenej pokožke na rukách, ktorá môže tiež popraskať,“ upozorňuje Laftahová.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)