V polárnom víre sa čoskoro vytvoria trhliny v dôsledku otepľovania stratosféry, čo spôsobí výrazné ochladenie v niektorých oblastiach severnej pologule. Na Britské ostrovy sa dostane studený vzduch z východu.
Predpoveď na február podľa webu Severe Weather Europe naznačuje, že v dôsledku stratosférického otepľovania dôjde k rozpadnutiu polárneho víru, čo umožní presun studeného vzduchu na juh.
V súčasnosti je polárny vír silnejší ako obvykle a jeho rozsah je mierne nadpriemerný. Jeho jadro je zároveň chladnejšie, než je bežné. Počas februára však začne postupne slabnúť.
Prinesie extrémne mrazy
„Ak sa pozrieme na predpoveď polárneho víru na polovicu februára, môžeme vidieť dve veľmi silné oblasti vysokého tlaku v stratosfére, ktoré sa niekedy nazývajú ‚antivír‘. V mieste ich spojenia môžete vidieť veľmi silnú vlnu oteplenia, ktorá rozdeľuje hlavný polárny vír na dve samostatné jadrá nízkeho tlaku,“ napísal Severe Weather Europe.
Podľa webu by mal mať tento jav najväčší vplyv na počasie v Severnej Amerike a Ázii, kde môžu obyvatelia očakávať extrémne mrazy. Najviac sa ochladenie prejaví v severných, východných a stredných oblastiach USA.
Írsky internetový denník Galway Beo s odvolaním sa na britských meteorológov uvádza, že správanie polárneho víru môže tento mesiac spôsobiť návrat tzv. „beštie z východu“. Tento výraz označuje chladné počasie na Britských ostrovoch, ktoré vzniká v dôsledku prúdenia mrazivého vzduchu z východnej polárnej oblasti.
Studený vzduch by sa tak mohol rozšíriť aj do Európy, čo potvrdil aj Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociálnej sieti X. Podľa českých meteorológov sa v najbližších týždňoch zvyšuje pravdepodobnosť, že arktický vzduch zasiahne Európu alebo USA. Presný vývoj však nie je možné predpovedať, no šanca na príchod chladného vzduchu sa v dôsledku tohto javu zvyšuje.
„Modely naznačujú, že tentoraz pôjde o pomerne silné stratosférické oteplenie,“ dodali. Náhle oteplenie v stratosfére príde podľa ČHMÚ v priebehu týždňa. Nasledujúce by malo vír rozbiť.
„Ak sa pozrieme na budúci týždeň a počasie nad Európou, najmä v druhej polovici týždňa k nám začne prúdiť kontinentálny a studený vzduch až z oblasti Ázie (teplotná mapa a smer prúdenia nižšie). Hoci neočakávame žiadne treskúce arktické mrazy (vzduch nebude až taký studený), bude zaujímavé sledovať, ako sa situácia v dôsledku stratosférického oteplenia vyvinie v nasledujúcich týždňoch. Tak či onak, budúci týždeň bude na zrážky chudobný,“ napísali meteorológovia v nedeľu.