fbpx

Rozmazané videnie ovplyvňuje každodenný život. Nepodceňuj ho, príčiny môžu byť závažné

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay

Unavené oči a rozmazané videnie sa z času na čas objavia u každého. Jednorazové či občasné problémy obvykle nemávajú závažnú príčinu, mnohokrát ide len o dôsledok únavy. V niektorých prípadoch to však môže poukazovať na závažnejšie ochorenia, ako sú diabetes či roztrúsená skleróza.

Podceňovať by ste ho teda rozhodne nemali, pokiaľ trvá dlho a pridávajú sa bolesti hlavy a iné problémy.

Čo je rozmazané videnie?

Rozmazané videnie je stav sprevádzaný zahmleným videním na jedno či obe oči. Ide v podstate o stratu ostrosti zraku, ktorá môže byť dočasná. Pokiaľ rozmazané videnie pretrváva, môže ísť o niektorú z refrakčných očných chýb (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a podobne). U seniorov býva známkou šedého zákalu, prípadne sa môže takto prejavovať aj zelený zákal a iné choroby.

Neschopnosť zaostriť môže človeka veľmi obmedzovať v každodenných činnostiach. Cesta do práce, riadenia vozidla či práce na počítači, to všetko môže byť problém. Rozmazané videnie navyše nie je len obmedzujúce a nepríjemné, ale môže poukazovať na vážnejšie ochorenie.

Príznaky rozmazaného videnia

Rozmazané videnie býva opisované ako strata kontrastu či neschopnosť rozlišovania detailov. Pacient vníma okolité predmety, akoby boli zahalené mliečnym oparom. Často sa pritom objavuje rozmazané videnie jedného oka, čo je najviac viditeľné pri zatvorení zdravého oka.

Niektorých pacientov však môže trápiť postihnutie oboch očí – tieto stavy obvykle súvisia s refrakčnými chybami, prípadne môže byť príčina aj závažnejšia. Pacient má potom problémy s vykonávaním úplne bežných aktivít, čo výrazne ovplyvňuje kvalitu jeho života.

Prejavy rozmazaného videnia v každodennom živote:

  • neistá a váhavá chôdza po nerovnom povrchu,
  • veľmi opatrná chôdza po schodoch,
  • zlý odhad vzdialenosti pri manipulácii s predmetmi,
  • problémy pri riadení,
  • približovanie kníh, telefónu a displejov blízko k tvári,
  • problémy pri rozlišovaní farieb a odtieňov,
  • menej jasné písmo či iné problémy s písaním,
  • ťažké rozlišovanie tvárí.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie