Najviac nám môže uškodiť konzumácia mastných a ťažkých jedál, vyprážaných, prípadne zle tepelne upravených alebo bakteriálne kontaminovaných. Patrí sem aj jedlo z fastfoodov, ale aj majonézové šaláty z rýchleho občerstvenia. Nášmu tráveniu neprospievajú ani ultraspracované jedlá a potraviny, ktoré v procese výroby prešli viacerými technickými spracovaniami a obsahujú rôzne chemické prísady. Patria sem údeniny, sáčkové polievky, chipsy, sladené nápoje, rôzne cukrovinky ale aj raňajkové cereálie, balené pečivo a mnohé ďalšie.
Ktoré spracovanie je pre črevný mikrobióm najprospešnejšie?
Najzdravšie spôsoby prípravy jedál, ak hovoríme o tepelnej úprave, sú tie, s ktorými začíname pred 1. rokom života kŕmiť bábätká, teda varenie, dusenie, parenie, príp. blanšírovanie.
Aké alternatívy odporúčate k vyprážaným jedlám?
Pri vyprážaných jedlách je dôležitá frekvencia ich konzumácie a potom kompenzácia zdravšími jedlami, teda určitý balans. Niektoré jedlá sa dajú namiesto vyprážania len opiecť na troške oleja alebo nasucho, udusiť alebo uvariť.
Ako u vás vyzerá typická grilovačka?
Negrilujeme často a ak, tak na grilovacej panvici alebo elektrickom grile. Osobne mám najradšej grilované huby, zeleninu, cesnak, tofu, zeleninové špízy a grilované syry. Na stole nesmú chýbať zeleninové šaláty a cesnakový dressing. Ako prílohu odporúčam šalát Coleslaw, tzatziky, fermentované kimchi a z omáčok libanonský dressing, ktorý pripravujem z tahiny omáčky, cesnaku, vody a soli alebo fermentovanú omáčku yumchi.
Poradíte recept na grilovanú pochúťku?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)