ROZHOVOR: Keď sa telo pokazí, nedá sa vymeniť ako auto. Strava je naše palivo, treba do nej investovať, odporúča odborníčka na zdravú stravu

Reklama
Za protizápalovým jedálničkom nehľadaj žiadne komplikácie, je pestrý a jednoduchý. Zdroj: Archív VM
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ako vyzerá protizápalové jedlo?
  • Čo si dokážeme dopestovať aj na kuchynskej linke?
  • Ktorá tepelná úprava jedla je najzdravšia?
  • Po ktorých potravinách nám rýchlo vytrávi?
  • Prečo sú ultraspracované potraviny postrachom čriev?

Ako sa stravovať aspoň čiastočne sebestačne? Tejto otázke sa nielen na sociálnych sieťach, ale aj odborných kurzoch venuje Viera Múdra. Vysvetľuje význam fermentácie, klíčkovania či fytoterapie a aj laikom približuje, ako si dopestovať vlastné potraviny na kuchynskej linke či na balkóne. Špecializuje sa aj na tzv. protizápalové potraviny, na ktorých je postavený jej každodenný jedálniček. Inšpirácie vyhľadáva v indickej kuchyni, v skúsenostiach z Bali či v receptoch svojich babičiek.

Pre istream.sk tiež prezradila, ako u nej doma vyzerá letná grilovačka, ktoré protizápalové jedlá v lete odporúča a tiež to, aké domáce polotovary si dokáže doma vyrobiť.

Čo vás zaviedlo do oblasti zdravého stravovania?

Predovšetkým bolesť, na ktorú som vtedy vzhľadom na svoj vek nemala nárok. Okolo tridsiatky som sa dostala do bludného kruhu zdravotných problémov. Od imunitnej nedostatočnosti cez viaceré fyzické bolesti, zápalové ochorenia, neskutočnú únavu až neschopnosť fungovať v tomto svete.

Lekári vtedy vyskúšali všetko, čo bolo k dispozícii. Rozhodla som sa tak zobrať zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk. Zmenou jedálnička som nasadla na úplne novú životnú vlnu, na ktorej sa veziem dodnes. Lieky neberiem už 12 rokov a som šťastná a plná životnej sily a energie.

Čo pre vás dnes znamená strava?

Stravu často prirovnávam k palivu, ktoré tankujeme do auta. O auto sa staráme, umývame ho, leštíme a tankujeme doň palivo, ktoré je preň najvhodnejšie, ale je to len majetok a keď sa pokazí, môžeme ho vymeniť za nové. Pri našom tele to tak nefunguje, preto apelujem na to, aby sme sa zamysleli nad životným štýlom.

Čím si vás získala protizápalová strava a prečo ste sa rozhodli túto tému rozoberať aj na sociálnych sieťach? 

Ako som postupne menila svoj jedálniček, začala som sa meniť aj ja. Na dobrodružnej ceste po Indii som videla množstvo starcov, ktorí kvôli viere nikdy nejedli mäso a tešili sa vysokému veku a dobrému zdraviu. Začala som študovať ajurvédu a absolvovala som aj kurz indického varenia. Vrátila som sa k fytoterapii, ku ktorej ma kedysi viedli moji starí rodičia a moja teta Anka. Neskôr som absolvovala kurz bylinkárstva, zamerala som sa na samoštúdium fytoterapie, ale aj rôznych výživových smerov, kuchýň starobylých národov, postupov spracovávania potravín, čínskej medicíny a, samozrejme, ma oslovila protizápalová strava, na ktorej funguje celá rodina.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie