ROZHOVOR: Vanlife prináša šialené zážitky, nepotrebuješ na to ani vlastné auto. Toto sú tipy a triky od vanlifera Ďuriho

Reklama
Ďuri si slobodu vanlife užíva plnými dúškami, naposledy v idylickom Nórsku. Zdroj: Archív JG
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ako vyzeral Ďuriho prvý road trip?
  • Čo je na vanlife nebezpečné?
  • Prečo je Nórsko rajom pre vanliferov?
  • Ako nájsť bezpečné parkovanie?
  • Prečo Slovensko ešte nie je pripravené na vanlife?

Úprimne, na Slovensku som v aute spal len párkrát a aj to niekde pod Tatrami, a teda nemám veľa skúseností. Všimol som si občas nejakú dodávku na parkoviskách, ale osobne si nemyslím, že je to u nás trendy alebo to k nám ešte neprišlo. Celkovo ani tie parkoviská nie sú na to ešte pripravené. Napríklad v takom Nórsku sú všade lavičky na kemping či toalety s umyvárkou. Všimol som si ale, že aj automobilky sa čoraz viac prikláňajú k tomuto trendu. Je zaujímavé sledovať, ako sa to vyvíja.

Ako vanlife vnímajú Slováci?

Verím, že Slováci vanlife vnímajú kladne. Keďže som už v mladosti vycestoval do Česka, tak sa mi Slovensko trochu vzdialilo. Česi sú predsa len väčší paštikári a špekulanti na to, ako ušetriť a zažiť viac muziky v prírode.

Čo by ste poradili tým, ktorí by chceli prvý raz okúsiť vanlife?

Ak silno chcete, tak nie je čas strácať čas. Keď si nájdete pekné miesto niekde blízko jazera, ohniska alebo potoka a bude možnosť tam ostať na noc, využite to. Ak sa bojíte ostať niekde nadivoko bez vyhradeného parkovania, tak odporúčam aplikáciu Park4Night a vyhľadať si odporučené miesta na parkovanie podľa GPS súradníc. Hoďte do auta staré matrace, karimatky, deku, periny s vankúšom či spacák a hotovo. Varič na kávu, termoska s čajom alebo makovník sú iba bonus.

Podelíte sa s nami aj o nejaké špeciálne vychytávky, ktoré sa vám osvedčili?

Keď nechcete spať v aute a večne prehadzovať batohy na predné sedačky, tak super možnosť je mať autostan na streche. Ten môj je napríklad rozložený za 2 minúty. Je v ňom už matrac a stačí tam hodiť len periny a spať. Je naozaj veľmi tmavý, niekedy neviem, či je deň alebo ešte noc. Vždy mám so sebou aj veľký kanister vody na varenie, umývanie alebo na pitie. Markíza je najmä v Nórsku “must have”, a keby pršalo, tak je vždy, kde sa schovať.

V autostane niekedy ani neviete, či je deň alebo noc. Zdroj: Archív JG

Pre tých, čo si potrpia na sprchu, tak sa dá kúpiť externá kempingová sprcha s 10-litrovou nádržou a aj solárnym ohrevom. Určite sa hodia aj svetielka na baterky, sekera, pílka na drevo a ja so sebou ťahám aj predlžovačku namotanú na bubon. Mini kuchynka u mňa obsahuje varič, kempingové vybavenie, lopár a riadny nôž.

V zime to chce nezávislé kúrenie do dodávky aj do stanu. A nezabudnite na veľa toaletného papiera. A ak nemáte vlastné auto, tak existuje mnoho požičovní ako @karavan.za, ktoré vám dodávku požičajú a môžete si tak vyskúšať, či je to pre vás.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie