ROZHOVOR: Vanlife prináša šialené zážitky, nepotrebuješ na to ani vlastné auto. Toto sú tipy a triky od vanlifera Ďuriho

Reklama
Ďuri si slobodu vanlife užíva plnými dúškami, naposledy v idylickom Nórsku. Zdroj: Archív JG
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ako vyzeral Ďuriho prvý road trip?
  • Čo je na vanlife nebezpečné?
  • Prečo je Nórsko rajom pre vanliferov?
  • Ako nájsť bezpečné parkovanie?
  • Prečo Slovensko ešte nie je pripravené na vanlife?

Juraj Guráň (Ďuri) si už ako študent zamiloval vanlife, nikdy mu nešmakovali luxusné all inclusive dovolenky a neodradilo ho ani to, že tento lifestyle sa na Slovensku zatiaľ nepresadil. Začínal s S-Maxom, vyskúšal aj klasický kemping a dnes cestuje s autostanom na streche SUV.

Najväčšie sympatie si uňho získalo Nórsko, ktoré označil za raj pre vanliferov. Odtiaľto sa aj nedávno vrátil z pracovno-relaxačného road tripu, z ktorého sa pravidelne hlásil aj na svojom Instagrame – @juriduri.

Vyrozprával nám,

  • čo všetko dokáže vanlife priniesť do života,
  • podelil sa o rady, ako začať bez vlastného auta,
  • na čo dbať pred každým roadtripom,
  • ako nájsť bezpečné miesto na parkovanie,
  • a nezabudol spomenúť ani zopár vychytávok, ktoré sa zídu každému začínajúcemu vanliferovi.

Ako ste prišli k nápadu vyskúšať vanlife? Kto vás inšpiroval?

Nebol to ani tak nápad ako životné skúsenosti. Išlo to prirodzene a ruka v ruke s mojím životným štýlom. Pamätám si na moje prvé dovolenky s priateľkou v luxusných 5-hviezdičkových hoteloch. V skutočnosti som však túžil po niečom inom. Nieže by som nemal rád pohodu, ale súčasne mám rád prírodu a tak trochu aj nekomfort, lebo ten ma dostáva do situácií a na miesta, ktoré by som inak nevidel a nezažil.

Vanlife bola jasná voľba aj kvôli tomu, že keď som bol študent, tak na drahé ubytovanie som nemal financie a začal som takto nadivoko cestovať s partiou kamarátov. Plán bol cestovať v letnej sezóne po Európe. S tým prišlo čaro toho byť nezávislý od lokality, ubytovania a času. Jednoducho, kde sa mi páčilo, tam som ostal.

Vanlife vs. klasický kemping: Ako si zvoliť správne?

Pokiaľ sa bavíme o platených kempoch, kde máte spoločné sociálne zariadenia a rezervované miestečko s možnosťou pripojenia na elektrinu, vodu alebo wifi, tak áno, je to skvelé, pohodlné a ocenia to najmä baby. Je tam sčasti aj to súkromie, ale na Instagram to veľmi nie je. Nedávno sme takto spali s kamošom v hamakoch a krátili si noc v lese kúsok od Orlieho hniezda v Nemecku. V noci tam zrovna trénovala nemecká armáda a v noci okolo 3.00 h nám pri hlavách pálili samopaly a počuli sme len kričať Nemcov “Aktion! Lasst uns angreifen!”.

Vanlife je o jedinečnosti, slobode a nezávislosti. Väčšina vanliferov hľadá práve samotu alebo menšiu spoločnosť podobne nastavených ľudí. Spája nás to, že chceme byť offline, vychutnávať si prítomnosť, uvariť si v randlíku, okúpať sa v jazere a večer zaliezť do obytňáčika a dívať sa na hviezdy. Pre mňa je hľadanie nových miest vždy výzvou a najmä vtedy, keď dorazím na nejaké miesto a netuším, čo bude ráno.

Pre koho je vanlife určený? Prečo by ste ho odporučili vyskúšať?

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie