Nebolo to ľahké rozhodnutie, po približne 20 rokoch spoločnej práce, tvorby, kamarátstva. Chvíľu mi trvalo, kým som sa cez to preniesol, dokonca som uvažoval, že s muzikou skončím. No ako som už viackrát uviedol, som muzikant – telom i dušou. Po pol roku ma to opäť ťahalo k hraniu, najprv len príležitostne s inými kapelami, neskôr som sa rozhodol, že si založím vlastnú kapelu.
Ako si si udržal vzťahy s bývalými členmi Kollárovcov po tvojom odchode? Ste spolu stále v kontakte?
Popravde žiadne, popriali sme si všetko dobré do života a každý si išiel vlastnou cestou.
Aké sú najväčšie rozdiely medzi bývalou prácou v Kollárovcoch a tvojím súčasným projektom?
Robím stále svoju muziku, rozdiel je len v tom, že mám iných muzikantov (ale tiež profíkov, multiinštrumentalistov). Práca je omnoho kreatívnejšia, no zároveň mi to prinieslo oveľa viac zodpovednosti a starosti.
Ako hodnotíš súčasný stav slovenského folklóru? A akí sú napríklad diváci folklóru na Slovensku v porovnaní s inými krajinami?
Nikdy som nebol typický folklorista, preto neviem objektívne zhodnotiť stav folklóru na Slovensku, ale myslím si, že zažíva svoj vzostup. Aj vďaka takým kapelám, ako sme my, sa folklór, aj keď síce v úpravách, dostáva medzi širšiu verejnosť. Každopádne aj ten tradičný folklór má medzi mladšou generáciou stále dosť priaznivcov a zanietencov, ktorí majú radi folklór v jeho tradičnejšej podobe.
Ako sa dá motivovať mladšia generácia k záujmu o folklór a tradičnú kultúru?
My Slováci si niekedy ani samy neuvedomujeme, aké máme kultúrne dedičstvo a snažíme preberať skôr zapadnú kultúru a pozerať za plot, čo kde je lepšie. V okolitých krajinách sú hrdí na svoju národnú kultúru a všade sa tým prezentujú. Hlavnú vinu nesú na tom celom médiá.
No dnes je našťastie tých kanálov na prezentáciu omnoho viac, čo následne za posledné roky prinieslo zmenu. Tie kapely, ktoré sa venujú tradičným piesňam a slovenskej tvorbe, sú veľmi populárne. Vidíme to na koncertoch, ale aj pri natáčaní videoklipov, že mladá generácia sa chytá aj na ľudové piesne, je im to veľmi blízke, no hlavne v moderných úpravách.
Aké máš plány do budúcnosti a na čo sa môžeme tešiť od skupiny Gorals?
V najbližšej dobe máme naplánované jesenné Zdravím ťa priateľ tour na Slovensku s humoristom a spevákom Frantom Uhrom, v decembri pár vianočných koncertov.
Fanúšikovia sa môžu tešiť na nový vianočný album, na ktorom bude aj pieseň, ktorú sme vydali minulý rok – „Vianočná prosba“.
Najbližšie nás môžete vidieť:
- 5. 10. v Tvrdošíne,
- 6. 10. v Beluši,
- 12. 10. v Smoleniciach,
- 19. 10. v Prievidzi,
- 20. 10. v Nitre,
- 9. 11. v Gbeloch,
- 16. 11. v Tlmačoch,
- 17. 11. vo Zvolene,
- 22. 11. v Budmericiach,
- 23. 11. v Zborove nad Bystricou.
Rovnako máme naplánované aj Vianočné koncerty:
- 29. 11. v Cíferi,
- 30. 11. v Hruštíne,
- 14. 12. v Solčanoch.