Nákupnú tašku a nádobky alebo vrecká, ktoré vám vyhovujú. Pozrieť sa doma v špajzi, ktoré potraviny vám chýbajú a napísať si ich zoznam. Trebárs šošovica, ryža, hrozienka, mak, vlašské orechy. Buďte ale opatrní pri potravinách, ktoré plánujete vyskúšať po prvýkrát. Tu sa oplatí zobrať si vždy menšie množstvo, aby ste zistili, či vám zachutia.
Ako postupovať už počas samotného nákupu v obchodíku?
Pri prvom nákupe vždy všetko vysvetlíme a zákazníkov obslúžime. To znamená, že zoberieme nádobky a naplníme ich za vás. Niektorí z našich zákazníkov nám radi pomôžu a obslúžia sa už aj sami.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Aké chyby sú pri bezobalových nákupoch najčastejšie?
Neoznačila by som to práve za chybu, ale niekedy sa stáva, že si zákazníci vôbec neprinesú vlastné vrecká. Potom im tovar balíme do našich papierových vreciek. My sme však vďační za každú návštevu, ale veľmi sa potešíme každému zákazníkovi, ktorý príde so svojimi nádobkami a obalmi.
Na čo si podľa vás zákazníci najdlhšie zvykajú pri bezobalovom nakupovaní?
Je to opäť myšlienka vlastných obalov, prípadne aj to, že každé váženie tovaru niečo trvá. Nie je to o rýchlom nakupovaní. Tu je vhodný slogan – menej je viac. Viac kvalitných produktov, ktoré vás zasýtia a plnohodnotne vyživia. V supermarkete človek často nakúpi a minie viac pod tlakom zliav.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Do akej miery je nakupovanie u vás drahšie? Ako nakupovať bez obalov a zároveň výhodne?
Ceny máme rôzne, niektoré sú nižšie, rovnaké a niektoré aj vyššie. Ceny si totiž tvoríme sami. Nedá sa to porovnávať s reťazcami, kde fungujú na úplne iných číslach a obratoch a kde si vyjednávajú ceny. My sme malý lokálny obchodík, ktorý sa snaží napĺňať poslanie.
Čo teda u vás rozhoduje pri výbere dodávateľov?
Snažíme sa dbať na lokálnosť. Mak, šošovica, tekvicové jadierka či fazuľa. Všetko, čo je možné, preferujeme zo Slovenska. Snažíme sa mať aj veľa produktov z Nitry a okolia. Rozhoduje však aj cena.
Mali sme raz ponuku slovenských mandlí, ale, žiaľ, tam bola veľmi vysoká cena, ktorú by ľudia neboli ochotní zaplatiť. V obchodíku máme mandle španielske a nie z USA, odkiaľ zväčša pochádzajú. A napríklad aj červenú šošovicu máme z Turecka a nie z Kanady ako vo väčšine obchodov. Slovenskí pestovatelia nepestujú určité plodiny tak, ako kedysi, ale špecializujú sa najmä na tie, z ktorých majú vysoké výnosy. Presne preto nemáme v obchodíku trebárs pšeno slovenské.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ako je to s obalmi, v ktorých vám dodávajú tovar?
S určitými dodávateľmi máme spoluprácu formou vratných obalov. Tovar nám prinesú v kýblikoch, obaloch a po vyprázdnení si tieto nádoby berú späť. Takto fungujeme napríklad s Biopekárňou Zemanka, Biomilou alebo čapovanou drogériou Tierra Verde. Značnú časť tovaru nám dodávajú aj v 25-kilových vreciach. Sú však aj také balenia, ktoré po vyprázdnení nesieme na zberný dvor.