Zuzana Knollová je zakladateľkou Špajze, prvého nitrianskeho obchodíku, v ktorom nakúpite bez zbytočných obalov a čakajú tu na vás potraviny v špičkovej slovenskej kvalite. Vždy, keď sa dá, siahajú po lokálnych a remeselných (dokonca aj priamo nitrianskych) značkách, ktoré by vo veľkých reťazcoch, kde rozhoduje len cena, neobstáli.
Okrem našich potravín sa môžete poohliadnuť aj po cudzokrajných koreninách, strukovinách či ovocí, pri ktorých si tiež starostlivo vyberajú dodávateľov. Nákupom v bezobalovom obchodíku tak ušetríte na vyprodukovanom odpade a často aj na konečnej cene, keďže tu si môžete premiérovo vychutnať akúkoľvek potravinu aj v maličkom množstve, zatiaľ čo v supermarketoch máte len jedinú možnosť – kúpiť celé balenie.
V Nitre ste boli prví. Aké to je priniesť bezobalové nakupovanie do takého veľkého mesta?
Špajzu sme otvárali v roku 2018, keď bol na Slovensku veľký trend bezobalového nakupovania. Ľudia boli veľmi radi, že aj v Nitre vznikol takýto obchodík. Mali silnú túžbu nakupovať bezobalovo, na váhu, do vlastných nádob a obalov. Medzi našich prvých zákazníkov patrili ľudia, ktorí sa o tému ekológie zaujímali, nemali radi nakupovanie v supermarketoch a chceli podporovať lokálny trh.
Ako sa u nás rozvíjajú bezobalové obchody?
Bezobalové obchody tvorili komunitu. Osobne sme sa stretávali a volávali si. V Piešťanoch, Dunajskej Strede, Trenčíne, Prievidzi či Leviciach boli majitelia, s ktorými sme si často posúvali informácie o dodávateľoch a o fungovaní. Momentálne sú však už zavreté.
Prečo by v nich Slováci mali nakupovať viac?
Bezobalové nakupovanie má viac výhod. Viete sa o produktoch v rámci rozhovoru dozvedieť viac. Snažíme sa podporovať lokálnych výrobcov, ktorí sa často do sietí nedostanú. Zákazníci si môžu vziať množstvo, ktoré potrebujú, a tým sa dá vyhnúť plytvaniu. Môžu si vziať svoje vlastné obaly, do ktorých si nakúpia, takže im v domácnosti vzniká menej odpadu. Ale najmä je tu ten priestor pre rozhovor a spomalenie. Dnes sa stáva, že pri všetkom tom ponáhľaní sa aj zabudneme pozrieť človeku do očí a od srdca poďakovať, takže je dobré niekedy trochu spomaliť.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Aký tovar by ste na začiatok odporučili kupovať premiérovým zákazníkom?
Za mňa sú to obilniny, ryže, strukoviny, sušené ovocie či orechy. Sú to jednoduché zložky, z ktorých navaríme výživné a zdravé jedlá. Potom je to ekosortiment ako mydlá a šampúchy (tuhé mydlá na umývanie vlasov).
Ktoré neslovenské potraviny majú vo vašom obchodíku najväčší úspech?
Povedala by som, že mango a ananás a takisto pravý nugát lieskový a mandľový.
Ako bezobalové nakupovanie môže zmeniť náš jedálniček?
Môžete si kúpiť pšeno, pohánku alebo quinou na váhu (podľa konkrétneho receptu) a zistiť, či vám jedlo bude chutiť. Vyžaduje si to aj čas a prípravu, opäť je tu to spomalenie, pripravenie si vlastného jedla, do ktorého vložíte energiu a tým pádom je to jedlo výživnejšie. Polotovary sú už o túto energiu ochudobnené. A ak k tomu máte ešte od starých rodičov či z vlastnej záhrady dopestovanú zeleninu, vznikne ideálna kombinácia.
Prídu si u vás na svoje aj fitnessáci a športovci? Čo také ovsené vločky či proteínové výrobky?
Áno, prídu. Ovsené vločky sú u nás veľmi predávané. Máme aj bezlepkové alebo pohánkové. Keďže máme mlynček, niektoré druhy obilia vieme na vločky pomlieť a zákazník si tak môže kúpiť čerstvé vločky. V obchodíku máme aj konopný proteín a proteínovú kašu. A v ponuke nám nechýbajú ani produkty od Gemerských ovečiek ako slovenská bryndza a ovčia hrudka.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
A čo čokoholici? Máte v ponuke aj niečo pre milovníkov kvalitnej čokolády a kakaa?
Môžeme sa pochváliť produktmi od nitrianskych značiek Slowlandia, Alma či Lyra. Obľúbený je tiež zázvor v horkej čokoláde, mandle v bielej čokoláde, čerstvé pražené kakaové bôby a iné.
Ako sa pripraviť a čo si nezabudnúť vziať na prvý nákup?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)