Na začiatku možno ani nebudete vedieť, čo cvičíte, keďže svaly sú oslabené a potrebujú čas na zobudenie. Odporúčam si trochu naštudovať aj anatómiu tváre, aby ste si tvárové svaly vedeli aj vizualizovať. Možno to cvičenie nebude hneď komfortné alebo bezbolestné, ale nemôžeme cvičiť len ľahko zvládnuteľné cviky a ani preskakovať kroky, tvárová joga má svoj postup a princípy. Aj v posilňovni je to tak, že cvik, ktorý je najmenej komfortný, prináša najväčší efekt. Je to vyslovene o tom presvedčení. Postačí pár minút až pol hodinu denne na to, aby sme sa dopracovali k výsledku.
Čo sa deje s vráskami pri tvárovej joge?
Vráska je dôsledok svalového spazmu, a teda sval sa skráti pod vplyvom konštantného napätia a koža sa už nemôže rozprestrieť, alebo môže ísť aj o dôsledok úbytku tkanív. Vrásky sú len jedným dôsledkom starnutia. Oveľa väčším problémom je taký bežný opuch, ktorý si ani neuvedomujeme. Neustály opuch spôsobuje postupné natiahnutie kože a jej následné ochabnutie. Môže za to spomalená lymfa, ale aj svalové spazmy, ktoré bránia lymfe odtekať a tá sa hromadí v tvári. Pri tvárovej joge používame techniky na uvoľnenie a posilnenie svalov, keďže tie predstavujú akúsi pumpu.
Na aké najčastejšie chyby pri tvárovej joge by ste upozornili?
Najväčšou chybou je necvičiť a tiež to, keď sa zameriavame výhradne len na jednu vrásku a nevidíme okamžité výsledky. Tvár takto nefunguje. Keď máme ochabnuté líca a budeme cvičiť len líca a zvyšok tváre odignorujeme, dôjde k nerovnováhe. Musíme si uvedomiť, že svaly tváre nekončia len pri línii vlasov. Treba cvičiť aj očné svaly, tie sa na líčka napájajú, a aj ústne a spánkové svaly. Pracujeme aj s lebečnými a krčnými svalmi. Ak necvičíme vyvážene, tak vo výsledku môže naša tvár vyzerať čudne. Opäť by som to prirovnala k posilňovni. Ak chcete schudnúť zo zadku, tak nemôžete robiť len cviky na zadok, ale na celé telo.
Ako na našu tvár vplýva postoj celého tela?
Pokiaľ máme napríklad hlavu posunutú príliš dopredu, automaticky sa nám skracujú krčné svaly, ktoré budú časom ťahať tvár nadol, čo môže spôsobovať aj bolesti hlavy.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Kedy tvárová joga bolí?
Tvárová joga môže bolieť, a to z dôvodu, že na tvári máme spazmy, stiahnuté a skrátené svaly, fibrózne tkanivá, ktoré vekom tvrdnú, zhoršuje sa lymfatický aj krvný obeh tkanív, preto pri masírovaní môžu byť dotyky bolestivejšie. Ak cvičíme tie správne svaly, tak môžeme cítiť príjemnú svalovú bolesť, ktorú si už vie každý osobitne zadefinovať, či cítite tie správne svaly, alebo či ide o nepríjemnú bolesť. Niektoré svaly sa vekom skracujú, iné zas predlžujú. Spomenula by som masseter, ktorý sa skracuje, a teda ho potrebujeme uvoľňovať. Nachádza sa po bokoch tváre a je preťažovaný pri prežúvaní potravy. Tým, že sa skráti, je schopný posunúť aj kosti a postupne sa potom tkanivá z bokov tváre posúvajú do stredu a vytvárajú nosovo-ústne vrásky.
Ako so starnutím tváre súvisí genetika?
Ja sa na genetiku až tak nespolieham. Zdravší zdravotný štýl sa vždy ukáže. Poznám ľudí s dobrou genetikou, ktorí sa ničia každodenne zlými návykmi, a poznám aj takých, ktorí tú genetiku nemajú najlepšiu, ale vyzerajú dobre. Vplyv genetiky je ale veľmi náročná téma, existujú viaceré štúdie, ktoré vyvrátili mýty o genetike, ale v tomto prípade si každý musí vytvoriť vlastný názor. Musím ale podotknúť, že dobrá genetika je veľkým plusom a skvelým základom.
Úsmev, fajčenie či opaľovanie. Ako pôsobia na našu tvár?
Úsmev by som z tejto skupiny úplne vyradila. Lieči telo aj dušu a robí ľudí šťastnejšími. O cigaretách už nikto nepochybuje, ale opaľovanie má u nás celkom silnú tradíciu. Vrátiť sa z dovolenky neopálená prakticky znamená, že som ani na žiadnej dovolenke nebola. Ja osobne opaľovanie vôbec neriešim a dokonca si nedávam ani samoopaľovák.
Tvárová joga vs. výplne. Do akého štádia sú cviky nápomocné a kedy začať uvažovať nad výplňami?
Efekt výplní je u nás podľa mňa preceňovaný. A, naopak, podceňované sú účinky palpačných techník a jogy. Cvičením a masážami vieme docieliť dlhodobý efekt a navyše nestratíme našu prirodzenosť. Myslím si, že neexistuje ten správny čas na to, aby sme začali uvažovať nad výplňami.
Samozrejme, že je na každom, ktorou cestou sa vyberie. Vždy sa ale pozastavím nad tým, keď niekto chce docieliť prirodzenosť neprirodzenou metódou. Okrem toho výplne môžu neskôr spôsobiť aj opuch a ďalšie vedľajšie účinky.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame