ROZHOVOR: Tvárová joga nekončí na línii vlasov: Je to beh na dlhšiu trať, ale výsledok prevyšuje estetické zákroky, hovorí lektorka Iveta

Reklama
Iveta Štecová sa venuje tvárovej joge s výsledkami, ktoré sa nedajú porovnať s estetickou medicínou. Zdroj: Facebook/ FaceFit-tvárová gymnastika
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Prečo s tvárovou jogou začať už v mladom veku?
  • Ako na vzhľad tváre vplýva postoj tela?
  • Na aké najčastejšie chyby si dať pri cvičení pozor?
  • Prečo nezabudnúť aj na krčné svaly?
  • Ako sa s vekom menia cviky tvárovej jogy?
  • Ako vyzerá tvárová rutina profesionálnej lektorky?
  • Prečo tvárová joga bolí?

Iveta Štecová začínala s tvárovou gymnastikou už ako dieťa, vyštudovala antiage a výživové poradenstvo v Austrálii a neskôr sa rozhodla založiť vlastný FaceFit program. Aj na svojom Instagrame a antiage webe aktívne radí všetkým, ktorí sa chcú pustiť do tvárovej jogy bezpečne a efektívne. Odporúča začať už po dvadsiatke, estetické zákroky odmieta v každom veku a na viditeľné výsledky vám postačí cvičiť už pár minút denne, ale musíte vedieť, ako na to.

Čím si vás získala tvárová joga?

Nebola to láska na prvý pohľad. Postupne som sa učila nové techniky a zisťovala som informácie o tom, ako fungujú tvárové svaly a aké je ich prepojenie s kožou. Až potom mi tvárová joga začala dávať väčší zmysel a úplne ma pohltila. Teraz je to už 20 rokov, čo cvičím, a stále sa mám čo učiť.

Ako začínal váš program FaceFit a ako vyzerá dnes?

Začalo to bežnými grimasami. Úplne prvýkrát som cvičila podľa Camille Volaire, čo boli ľahké cviky tzv. AAUUU. Neskôr som objavila Carolle Maggio a iných Američanov, ktorí postavili celkom pevné základy tvárového cvičenia. Potom pribudli aj ruskí lektori s rôznymi masážnymi technikami, s ktorými som sa naučila ísť hlbšie do tkanív vyslovene až na úroveň kosti. Až teraz ale chápem, že tvárová joga nie je len o tvári, lebečných a krčných svaloch, ale týka sa celého tela vrátane chodidiel. Tkanivá a fascie tela ovplyvňujú to, ako vyzerá naša tvár. Veľmi dôležité je napr. aj držanie tela, pretože už mierny predklon či nesprávna pozícia ramien môžu spôsobiť pokles tváre a krku. Nech sa akokoľvek snažíme, bez správneho držania tela výsledok nepríde.

Prečo túto tému rozoberáte aj na sociálnych sieťach?

Je dôležité ukázať, že existujú aj iné cesty ako tie rýchle. Teraz je trend estetickej medicíny, do ktorej sa investujú neskutočné peniaze, ale vždy ide len o zakrývanie dôsledku. Tvárová joga rieši príčinu. Ak v tvári chýba objem, tak sa treba zamyslieť nad tým, prečo ten objem chýba. Totiž starne nielen koža, ale aj tkanivá strácajú svoj objem. Prirovnala by som to k tomu, že keď schudneme, šaty sú nám odrazu veľké. To isté platí aj pre našu tvár. Koža sa nenatiahla, iba ju nemá čo držať, a tak ovísa. Správnymi postupmi a cvičením vieme tomuto stavu nielen predchádzať, ale ho aj riešiť.

Ako sa zmenil postoj Slovákov a Sloveniek k tvárovej joge v priebehu vášho pôsobenia?

Určite vidím pokroky. Pred 10 rokmi sa mi ľudia vysmievali a tvárovú jogu spochybňovali. Vďaka mojim príspevkom a aj príspevkom iných lektorov sa vnímanie tvárovej jogy dostalo na inú úroveň. Už otázka neznie, či to funguje, ale skôr ako, akým spôsobom alebo akou metódou.

S akými najbizarnejšími názormi na tvárovú jogu ste sa doposiaľ stretli?

Je bizarné, že niektorí stále veria tomu, že cvičenie natiahne kožu a spôsobí rýchlejšie starnutie. Ďalej sa stretávam aj s tým, že ľudia uveria tomu, že tvárou by sme nemali radšej ani hýbať vrátane úsmevu, aby sme si nevytvorili vrásky. Takéto názory sa mi zdajú skutočne cez.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa FaceFit faceyoga.skincare (@facefit.faceyoga)

V akom veku začať s tvárovou jogou?

Odporúčam začať s jednoduchými cvikmi od 25. roku života, kedy už dochádza k erózii svalov a tkanív, začína sa znižovať podiel svalovej hmoty a takisto kvalita aj produkcia kolagénu.

Menia sa s vekom cviky?

Samozrejme, všetko sa vekom mení a prispôsobuje. Sú určité oblasti, na ktoré sa treba viac zamerať, keď cvičíme v dvadsiatke alebo v päťdesiatke, ale platí, že vo vyššom veku tvárové cvičenie trvá dlhšie. Nejde priamo o odlišné cviky, ale s pribúdajúcim vekom sa viac venujeme palpačným technikám, uvoľňujú sa spazmy a pracuje sa s fasciami. Ďalej sú to aj myofasciálne masáže, ktoré privádzajú život do všetkých úrovní kože, omladzujú sa tkanivá, zlepšuje sa lymfatický systém, uvoľňujú opuchy a spazmy.

Prečo je tvárová joga braná takmer výhradne ako ženská záležitosť?

Už nie. Cvičia aj muži a poznám aj takých, ktorí sú mimoriadne dôslední, iba o tom verejne nehovoria. Aj v mojom klube na YouTube sú muži a téma tvárovej jogy ich veľmi zaujíma.

Ako vyzerá vaša každodenná tvárová rutina?

V podstate vždy inak. Stále sa učím, takže cvičím akurát to, čo je obsahom môjho nového vzdelávacieho programu. Momentálne prechádzam kurzom omladenia tela, spevnenia bokov, panvového dna a bruška. Pracujeme s dýchaním, masážami hlbokých tkanív a fascií. Je to nová a zaujímavá téma, lebo sa zameriava na úpravu telesného postoja a omladenie v menopauze. Vtedy je ťažké schudnúť, ale sú techniky, ktoré uberajú centimetre bez náročných tréningov.

Snažím sa cvičiť aj lifting tváre, boxer, spevňovač krku a pridávam aj palpačné techniky uvoľnenia tkanív. Dá sa povedať, že bežne mi stačí pol hodina, ale tieto dni sa tomu dokážem venovať aj 2 hodiny.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa FaceFit faceyoga.skincare (@facefit.faceyoga)

Čo by ste poradili tým, ktorí ešte len začínajú s tvárovou jogou?

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie