Rozmýšľajte pred nákupom, nie po tom, čo papagáj lieta po byte, radí chovateľ exotického vtáctva

Reklama
Zdroj: archív Tomáša Strachotu, Instagram/chovstrach
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ako sa Tomáš dostal k chovu exotických vtákov,
  • Koľko času mu starostlivosť o stovky vtákov zaberá,
  • Pre koho nie je chov exotického vtáctva vhodný,
  • Na čo všetko treba myslieť pri kúpe papagája,
  • Ktoré druhy vtákov odporúča chovať začiatočníkom.

Taktiež, ak nie je vtáčik chovaný v páre či kŕdli, treba s ním tráviť čas, aby nebol osamote.

Toľko vtákov pokope asi narobí množstvo neporiadku. Aká je tvoja skúsenosť?

Pri pravidelnom upratovaní nejde o nič hrozné. Denne vymetiem z podlahy jednu až dve lopatku prachu, peria a šupiek zo zrna, ktoré ešte zbieram z jednotlivých kŕmidiel. Nejde o nič vhodné pre ľudí, ktorým vadí prach. A už vôbec nie pre alergikov na perie, hoci čistička vzduchu značne pomôže.

Možno povedať, že všeobecne sú najväčšími bordelármi zebričky. Produkujú z peria viac prachu ako iné druhy, navše vyžadujú pomerne častú výmenu hniezda, zvlášť počas odchovu mláďat.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Strachota (@chovstrach)

Ktoré vtáčiky by si odporučil na chov pre začiatočníka?

Ako prvé by som si načítal kvalitnú literatúru – zistil, aké existujú druhy a farebné mutácie a čo všetko by mal daný papagáj alebo vtáčik spĺňať. Či musí vedieť imitovať reč alebo stačí spievajúci kanárik do klietky. Aký veľký priestor a koľko času môžem chovu venovať.

V neposlednom rade sa tiež zamyslieť nad financiami, pretože jedna vec je kúpiť si papagája, ďalšia kupovať mu kvalitnú potravu, myslieť na cenu prípadných veterinárnych vyšetrení, na doplnky, vybavenie a podobne. Nad všetkým treba premýšľať ešte pred nákupom, nezisťovať informácie až po tom, čo mi papagáj lieta po byte.

Osobne môžem začiatočníkom odporučiť kanáriky, zebričky, pestúnky japonské, andulky, korely, agapornisy, papagáje, rosely pestré či kakariki červenočelé. Do ďalších druhov by som sa púšťal až po tom, čo mám s chovom aspoň základnú skúsenosť.

Tomáš Strachota je členom klubu chovateľov zebričiek (KCHZ), organizácie KPEP, ZO ČSCH Exotári Východné Čechy a špecializovaných zahraničných chovateľských klubov. Chovateľstvo dokumentuje aj na svojich sociálnych sieťach (Facebook, Instagram). Je zakladateľom špecializovaného portálu pre chovateľov vtáctva Birdifly.com, ktorého súčasťou je aj e-shop s papagájskou tematikou či videorozhovory s chovateľmi na YouTube.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie