Rozmýšľajte pred nákupom, nie po tom, čo papagáj lieta po byte, radí chovateľ exotického vtáctva

Reklama
Zdroj: archív Tomáša Strachotu, Instagram/chovstrach
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ako sa Tomáš dostal k chovu exotických vtákov,
  • Koľko času mu starostlivosť o stovky vtákov zaberá,
  • Pre koho nie je chov exotického vtáctva vhodný,
  • Na čo všetko treba myslieť pri kúpe papagája,
  • Ktoré druhy vtákov odporúča chovať začiatočníkom.

Tomáš Strachota sa už viac ako 12 rokov venuje chovu exotických vtákov, z výstav po celej Európe nosí do rodného Česka zlaté medaily.

„Osobne môžem začiatočníkom odporučiť kanáriky, zebričky, pestúnky japonské, andulky, korely, agapornisy, papagáje, rosely pestré či kakariki červenočelé. Do ďalších druhov by som sa púšťal až po tom, čo mám s chovom aspoň základnú skúsenosť,“ radí v rozhovore.

Ako a kedy si sa dostal k myšlenke chovať exotických ptákov?

Všetko sa začalo v roku 2011, v mojich jedenástich rokoch, keď som pri nedeľnom obede u starých rodičov narazil na pohár starého otca z výstavy.

Ako prvé som choval mutačné papagáje druhu agapornis, neskôr druhov pribúdalo – papagáje šedokrídle, korely chocholaté, kakariki červenočelie, andulky vlnkované, rosely pestré a penantové a papagáje kľúčové pre môj chov – neofémy bourkové.

Najnovšie sa snažím získať kompletnú sadu dostupných mutácií holúbkov diamantových.

Za ten čas ti muselo pod rukami prejsť stovky mláďat. Spomenieš si výnimočné kúsky?

Keďže sa venujem športovému výstavnému chovateľstvu, vidím klady a zápory na každom vtákovi, ktorého odchovám. Je to dôležité, aby som mohol chov rozvíjať.

Spomeniem si na mauve („čierny“) agapornis škraboškový, jeden z prvých papagájov v mojom chove. A potom dvaja prírodní šedí samci výstavnej zebričky, ktorí svojho času nemali na výstavách konkurenciu. Výnimočných kúskov by bolo viac, ale bol by to veľmi dlhý zoznam.

O koľko vtákov sa v súčasnosti staráš? 

Momentálne mám v chove približne 300 vtákov. Je po chovnej sezóne, mnohé z nich sú tohtoročné mláďatá, ktoré preperujú. Niektoré si nechám na výstavy, iné predám. Každý rok hnieznim približne 50 párov rôznych druhov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Strachota (@chovstrach)

Ide o časovo náročný koníček?

Chov mi zaberá minimálne hodinu denne. Samozrejme, raz za čas treba urobiť aj dôkladnejšie upratovanie a keď do toho zarátam aj výstavy a ďalšie chovateľské akcie, určite by to boli v priemere dve až tri hodiny. Keďže ide o živé tvory, je nutné sa im venovať každý deň, minimálne meniť vodu za čistú a dosypávať kŕmenie.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie