Vratka Sirágiho poznáme z televíznych obrazoviek ako moderátora počasia, ale slovenskí diváci sa s ním bližšie zoznámili v tanečnej šou Let’s Dance, vďaka ktorej objavil v sebe vášeň pre tanec. Aktuálne sa venuje tancu vo voľnom čase, a ako sám hovorí, pomáha mu vypnúť od každodenných povinností, ubrať z rýchleho tempa a priblížiť sa k životnej rovnováhe.
Čím si vás ako dospeláka získava tanec? Čo vám prináša do každodenného života?
U mňa sa tu snúbi záujem s túžbou. Tanec je pre mňa aktuálne jedným zo spôsobov, vďaka ktorým viem dokonale vypnúť od pracovných povinností a každodenných vecí v živote.
Ako tanec dokáže ovplyvniť duševné zdravie a psychiku?
Je to individuálne. Myslím si, že najdôležitejšie je uvedomiť si, čo od ktorej činnosti v živote očakávame. Je úplne jedno, či ide o tanec alebo inú aktivitu, ktorá nám vypĺňa čas či robí radosť. Tanec nám nepochybne dokáže ubrať z rýchleho životného tempa, neustálych povinností či nadmerného stresu. Tým činom sa potom vieme lepšie vyladiť a priblížiť k rovnováhe v živote. A toto všetko prispieva k duševnému zdraviu.
Čo dokáže tanec spraviť s fyzickou kondíciou?
Rozhodne nám ju vylepší a určite nemusíme mať vôbec obavy z toho, ak ju na začiatku nemáme. Viem, o čom hovorím. (smiech) Tanec v sebe spája radosť aj pohyb a to je šialene výživná kombinácia, ktorá vám do života prinesie zaručene množstvo nových a úsmevných chvíľ.
Ako si vybrať ten správny typ tanca?
V dnešnej dobe existuje veľa rôznych štýlov a kurzov zameraných individuálne, ale aj skupinovo. Je preto možné skúsiť naozaj všeličo. Záleží na každom z nás, čo komu vyhovuje. Odporúčam ísť do toho srdcom, to ma vždy správne naviedlo.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ktoré tance by ste odporučili pre začiatočníkov?
Myslím si, že neexistuje pravidlo ani tanec, ktorý by som v tomto prípade odporučil. Aj v tanci to funguje ako so všetkým iným. Dôležité sú dobré základy, výuka základných krokov či rytmických pravidiel a potom je už na každom osobitne, ktorým smerom sa v tanci uberie.
Aký je podľa vás univerzálny tanec? Prečo by ho mal ovládať každý?
Každý z nás si nepochybne pamätá na rodinné oslavy, svadby či školské spoločenské akcie, kde sa chtiac-nechtiac ocitol na tanečnom parkete a pričuchol k nejakému spoločenskému tancu. Valčík či polka sú asi dva najčastejšie tance, ktorým sa na žiadnej spoločenskej zábave vyhnúť nedá. Nemyslím si, že by ich mal ovládať každý, o to viac, ak niekto nemá vzťah k tancu. Napriek tomu sa asi hodí, keď ich máme aspoň napozerané. Staré mamy, maminy či tety sa na oslavách určite potešia.
Individuálne alebo skupinové kurzy. Ktorým smerom sa vydať?
Každému vyhovuje niečo iné. Aj keď z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že v mojich začiatkoch som sa lepšie cítil v skupinových kurzoch, kde som tak povediac mohol splynúť s davom. Akonáhle som zistil, že ma tanec baví natoľko, že sa mu chcem začať venovať o niečo viac, prešiel som na individuálne kurzy, kde som sa mohol zlepšovať o niečo viac.
Čo nás na tanečných kurzoch naučia ako prvé?
Pokiaľ sa niekto ocitne na tanečnom kurze, v prvom rade ho sem privedie zvedavosť alebo chuť vyskúšať niečo nové. Tréneri, s ktorými som sa rozprával o ich dojmoch a pocitoch zo začiatočníckych kurzov, sa zhodli na jednom. Je to rozhodne príjemná a veselá jazda. To, že sa chce niekto naučiť tancovať, v sebe nesie veľa pekného a obohacujúceho. Mal som možnosť sa osobne stretnúť s pár ľuďmi z takýchto kurzov a stále mám na to tie najlepšie spomienky. Pri učení sa základných krokov spoločenských tancov som si sám svojho času užil veľa zábavy, inak to nie je ani dnes.
Ako bojovať so stresom a strachom na tanečných kurzoch?
Je prirodzené, že každý z nás je na začiatku trochu neistý či zľaknutý. Predsa len, postaviť sa na tanečný parket, vidieť okolo seba cudzích ľudí nie je vždy jednoduché. Myslím si ale, že počiatočný stres či strach vie byť aj dobrým hnacím motorom, ktorý nás dokáže posúvať vpred. Treba si tiež uvedomiť, že akonáhle sa nepoznané stane poznaným a my si v rámci akéhokoľvek tanečného kurzu začneme zvykať na okolie a učiť sa prvé tanečné kroky, strach a stres sa veľmi rýchlo uvoľnia a zmenia na radosť či chuť učiť sa stále viac a viac.
Dokážeme sa naučiť tancovať aj doma bez profíkov?
Ťažko povedať. Nikdy som sa doma tancovať neučil a tak si to neviem predstaviť. Dnes ale existuje veľa videí či online kurzov, ktoré vedia napomôcť učeniu. Za mňa by som ale rozhodne viac odporúčal navštíviť individuálny či skupinový tanečný kurz osobne. Okrem toho, že nás tam naučia základné kroky, užijeme si kopec zábavy a spoznáme nových ľudí.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame