fbpx

ROZHOVOR: Stavce ani platničky nikam nevyskakujú, sú len blokované, hovorí fyzioterapeut Jakub. Pre život bez bolesti odporúča robiť toto

Reklama
Fyzioterapeut Jakub Igaz pomohol už nejdenému klientovi vrátiť sa späť do bežného života. Zdroj: Unsplash/Otto Norin, Archív JI
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Kedy navštíviť fyzioterapeuta?
  • Prečo obstreky často nepomáhajú?
  • Čo robiť, keď vás „sekne“?
  • Ako kompenzovať 8-hodinové sedenie v práci?
  • Prečo ležať na bruchu pri práci s notebookom?

Po práci zas odporúčam nájsť si koníčky zamerané na pohyb. Pri takej cyklistike je chrbtica síce v zhrbenej pozícii podobne ako pri sede, ale ide už o fyzickú aktivitu. Po bicyklovaní by ste ale mali zaradiť aj strečingové a posilňovacie cvičenie. Najprirodzenejším pohybom je však chôdza, takže ak sedíte 8 hodín denne, určite sa sústreďte na viac chôdze.

Stuhnutý krk, vyskočená platnička či tŕpnutie prstov. Kedy je čas navštíviť fyzioterapeuta? 

Čim skôr, tým lepšie. Pokiaľ ide o jednoduchý problém, ako stuhnutý krk bez štrukturálnych problémov, ako sú poškodené platničky, tak dokážeme tento problém rýchlo a jednoducho odstrániť mobilizáciou a nastavením krátkych cvičení aj behom 2 3 návštev.

Pri poškodených platničkách robia klienti jednu obrovskú chybu. Niekoľko mesiacov sa trápia doma v bolestiach, navštevujú lekárov a užívajú lieky od bolesti. K fyzioterapeutovi sa objednajú po mesiacoch alebo až keď hrozí operácia. Aj v takomto prípade vieme pomôcť a aj sme pomohli značnému množstvu klientov predísť operácii, ale táto cesta trvá dlhšie a je potrebné veľmi časté a časovo obmedzujúce cvičenie. Keby prišli skôr, liečba by bola oveľa jednoduchšia a rýchlejšia. Nejedenkrát ma navštívili klienti, ktorí boli viac ako 6 mesiacov PN. Po terapiách a dôslednom dodržiavaní cvičenia sa po 1 2 mesiacoch vrátili späť do práce.

Akútne vs. chronické bolesti chrbta. Kedy vznikajú a ako k nim pristupovať? 

Akútna bolesť je zjednodušene seknutie  prudká a nepríjemná bolesť, ku ktorej vymiznutiu dôjde do 1 2 týždňov. Vzniká pri určitých prudkých pohyboch, po dlhodobom predklone, pri zdvíhaní ťažkých bremien alebo pri ,,ofuknutí”, kedy dochádza ku stiahnutiu svalstva.

Tento stav je takmer vždy sprevádzaný obmedzeným rozsahom pohybu. Na ,,seknutie” pomáha cvičenie do smerov, kde bolesť nie je dráždená. Poviem príklad  je veľká bolesť v krčnej chrbtici pri rotácii doprava, ale pri úklone hlavy doľava sa bolesť zmierňuje. Úklony doľava tak pomáhajú odstrániť bolesť a taktiež pomáha aj suché teplo. Šikovný fyzioterapeut dokáže akútnu bolesť odstrániť behom 1 2 terapií, samozrejme, záleží od stavu klienta.

Chronická bolesť je zas dlhodobá bolesť, ktorá trvá dlhšie ako 3 4 týždne. Tieto bolesti sú vo väčšine prípadov sprevádzané štrukturálnymi poškodeniami, akými sú poškodené platničky v chrbtici. V tomto prípade je veľmi dôležité upraviť denné stereotypy, nastaviť vhodné cvičenie a kombinovať ho s manuálnymi technikami u fyzioterapeuta. Aj dlhodobé chronické bolesti vieme odstrániť, ale kľúčovým je zodpovedný prístup klienta.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie