fbpx

ROZHOVOR: Stavce ani platničky nikam nevyskakujú, sú len blokované, hovorí fyzioterapeut Jakub. Pre život bez bolesti odporúča robiť toto

Reklama
Fyzioterapeut Jakub Igaz pomohol už nejdenému klientovi vrátiť sa späť do bežného života. Zdroj: Unsplash/Otto Norin, Archív JI
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Kedy navštíviť fyzioterapeuta?
  • Prečo obstreky často nepomáhajú?
  • Čo robiť, keď vás „sekne“?
  • Ako kompenzovať 8-hodinové sedenie v práci?
  • Prečo ležať na bruchu pri práci s notebookom?

Chiropraktik, alebo ľudovo naprávač, používa nárazové techniky na odstránenie blokád chrbtice a kĺbov. Často si ľudia nesprávne myslia, že naprávajú platničky a vyskočené stavce. V skutočnosti ani stavce, ani platničky nikam nevyskakujú. Dochádza k odstráneniu blokády a tým aj k zmierneniu alebo odstráneniu bolesti. Chiropraxia môže pomôcť, ale je to riziková metóda a často nevhodná pri vážnejších problémoch.

Ako fyzioterapeuti najprv diagnostikujeme príčinu problému a na základe toho stanovujeme rôzne formy liečby ako sú mobilizačné techniky na odstránenie blokád (jemnejšie a bezpečné techniky oproti chiropraxii), nastavujeme mobilizačné a posilňovacie cvičenia a aplikujeme aj fyzikálnu terapiu ako rázová vlna, laseroterapia či magnetoterapia, ktoré nám pomáhajú urýchliť regeneráciu a dosiahnuť čo najrýchlejšie bezbolestný stav.

S akými komplikáciami sa stretávate denne? 

V našich ROZHÝB TO centrách sa najčastejšie stretávame s problémami s chrbticou, čiže bolesti krčnej, hrudnej a driekovej chrbtice. Tieto bolesti sú často spojené s poškodenými platničkami a s vyžarovaním bolesti do rúk, hrudníka alebo nohy  záleží od toho, v ktorej oblasti poškodená platnička tlačí na nervový koreň. Veľmi často sa stretávame aj s bolesťami ramien, lakťov, bedrových kĺbov a kolien a musím spomenúť aj problémy s pätovou ostrohou, čiže bolesti päty.

Príčinu častejších problémov s chrbticou vidíte v novodobom spôsobe života. Na čo konkrétne by ste upriamili pozornosť? 

Čo sa týka pohľadu na pohybový aparát, tak najväčší problém je stereotypný pohyb pri pracovných pozíciách. Človek so sedavou prácou sedí 8 hodín denne, človek s fyzickou prácou zas vykonáva denne ten istý pohyb. Ani sed, ani fyzická práca nie sú pre naše telo nebezpečné, problém však nastáva pri každodennom stereotypnom pohybe, ktorý sa vykonáva niekoľko rokov. V dnešnej dobe sa pre efektivitu práce tieto pracovné stereotypy určite nezmenia, dokážeme ich však kompenzovať a  prispôsobiť sa im.

Pravidelným cvičením dokážeme kompenzovať každodenný stereotyp. Zdroj: Archív JI

Čo by ste teda odporučili ako kompenzáciu pri sedavom zamestnaní? 

Počas práce by som určite odporučil vstať a prejsť sa, a to čo najčastejšie. Pri krátkych 2 3 minútových pauzách odporúčam jednoduché cvičenie na stoličke, napríklad do rotácie a záklonu chrbtice alebo ďalší jednoduchý cvik. Postavte sa, položte si dlane na sedacie svaly a vykonajte 10 záklonov v driekovej chrbtici.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie