fbpx

ROZHOVOR: Pri nekvalitnom mäse platíme aj za vodu, antibiotiká a hormóny. Jirka z rodinnej farmy radí, ako spoznáte kvalitnú hovädzinu

Jirka a Veronika na svojej farme chovajú dobytok, ktorý kŕmia potravou z vlastných travín a polí. Farmárčiť začali v dobe, kedy nevedeli nájsť kvalitné teľacie do detských príkrmov. Zdroj: Archív JZ
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ako kúpiť kvalitnú hovädziu sviečkovicu?
  • Prečo nekupovať mäso balené vo vaničkách?
  • Ako je to so škodlivosťou hovädzieho mäsa?
  • Prečo hovädzie z Argentíny chutí inak ako slovenské?
  • Ako môže mať mäso 3-týždňovú záruku?

Nás by sa mohlo týkať asi najskôr to, že červené mäso nemá najlepšiu povesť kvôli jeho možnej súvislosti s niektorými chorobami, ako sú srdcovo-cievne ochorenia a rakovina. Avšak, keď sa konzumuje v miernom množstve a je súčasťou pestrého a vyváženého jedálnička, nemusí byť škodlivé vôbec. Práve naopak. Hovädzina je jedným z najlepších zdrojov železa. Možno ju netreba jesť až tak často, ale ak ide o kvalitu, akú ponúkame napríklad my, tak ju môžeme konzumovať s čistým svedomím.

Ako má vyzerať správne a bezpečne zabalené mäso?

Prvé, čo by sme si mali všímať, je obal. Pri prevoze či nesprávnej manipulácii sa môže stať, že sa obal poškodí a aj nafúknutý obal indikuje, že môže ísť o pokazené mäso. V týchto prípadoch je výhodou poznať farmára a v prípade nejasností sa s ním poradiť. Mnohí tiež nevedia, že mäso balené vo vaničke je napúšťané plynmi, aby si udržalo čerstvosť. My preferujeme vákuovo balené mäso, kde uchovávame čerstvosť iba vysatím vzduchu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Krava&Company (@kravaco.sk)

Ako spoznáme poctivú hovädziu sviečkovicu?

Vizuálne ide o ružovkasté mäso, bez šliach a tuku. Pravá sviečková je veľmi jemné mäsko, ktorému stačí pár minút na prípravu a máme hotovú delikatesu na tanieri.

Ako je to s prípravou kvalitnej hovädziny?

Tu uvediem príbeh zo života. Keď sme sa s manželkou spoznali, tak hovädzinu nejedávala takmer vôbec, pretože zo školských čias ju mala vsugerovanú ako tuhé a žuvacie mäso. Pediatrička nám však odporučila používať kvalitnú lokálnu teľacinu pri prvých príkrmoch. Stále sme však nevedeli naraziť na tú správnu kvalitu. Pamätám si, ako sme varili nedeľný obed, z ktorého sa stala večera, lebo mäso nie a nie skrehnúť. Dnes sme si hovädzinu zamilovali. Mäso rýchlo skrehne a netreba ho ani extrémne dochucovať. Nestane sa ani to, že polovica porcie sa vyparí do vzduchu.

Akú kvalitu nájdeme v hovädzích burgroch z fastfoodov?

V posledných rokoch sa zvyšuje záujem o kvalitné lokálne mäso a vedia ho ponúknuť aj malé fastfoody. Sami dodávame mleté mäso aj na takéto miesta a teší sa veľkej obľube, keďže farmárske mäso dokáže vyzdvihnúť celkovú chuť jedla. Oproti takýmto prevádzkam však stoja svetové reťazce, v ktorých je smerodajná cena, univerzálna dostupnosť a chuť. Dobytok chovaný na našej farme má za rovnakých podmienok inú chuť ako dobytok chovaný napríklad v Austrálii, Amerike či Argentíne. Ide o mnoho faktorov, ako počasie či iné traviny, na ktorých sa dobytok pasie.

Ako vybrať hovädzie mäso na gril?

Ide o to, čo chceme grilovať. Pri obyčajnej grilovačke sú jasnou voľbou špekáčiky a klobásky, ale opäť je dôležité prečítať si zloženie a vyberať tie produkty, ktoré majú najväčší podiel mäsa a sú bez stabilizátorov. Z nášho sortimentu by som odporučil špekáčiky a grill klobásky, ktoré máme v 3 príchutiach: chilly, cheddar a medvedí cesnak. Ak ale chcete gurmánsky zážitok, tak siahnite po poriadne vyzretom steaku.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Krava&Company (@kravaco.sk)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie